Mursi'ye ihtar!

Mursi'ye ihtar!
Mursi'ye ihtar!

Mursi karşıtı gösterilere polisler de katıldı. Müslüman Kardeşler in Kahire deki merkezi de yağmalandı.

Mısır'da isyan sürerken 4 bakan istifa etti. Muhalifler Mursi'ye istifası için bugün 17.00'ye kadar, ordu ise siyasilere çözüm için 48 saat süre verdi.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin göreve gelişinin birinci yıldönümünde istifa etmesi talebiyle düzenlenen gösteriler sürerken ordu devreye girdi. Kabineden Turizm, Çevre, İletişim ve Yasal İşler bakanlarının istifalarını Başbakan Hişam Kandil’e sunmasının ardından Genelkurmay Başkanı Halil el Sisi, iktidar ve muhalefete ‘halkın taleplerini’ yerine getirmeleri için 48 saat süre tanıyıp sivillerin anlaşmaya varamaması durumunda ordunun kendi yol haritasını belirleyeceğini açıkladı. 48 saat içinde bir kısmı Mursi yanlıları ve karşıtları arasında olmak üzere ölenlerin sayısı 16, yaralı sayısı 781’e yükseldi. Eylemler 17 kente yayılırken gösterilerde başı çeken Temerrüd (İsyan) hareketi, Mursi’ye görevi bırakması için bugün 17.00’ye kadar süre tanıdıklarını, aksi takdirde ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacaklarını duyurdu. Açıklamada “Erken seçime gidilmesi için 22 milyon imza toplandı. Mursi artık meşru cumhurbaşkanı değildir” denildi. Temerrüd ayrıca ordu, polis ve yargıya halkın yanında yer alması çağrısı yaptı. 2012’de cumhurbaşkanı adayı olan Hamdan Sahabi de ordunun müdahale etmesi gerektiğini savunmuştu.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ise siyasi çevreler ve hareketlerle istişare halinde olduklarını belirtti: “Cumhurbaşkanlığı gösterilerin hacmini küçümsemiyor, halkın meşru taleplerine saygı duyuyor. Mursi tüm kesimlerin memnuniyet duyacağı ortak paydada buluşmak için milli diyalog ve uzlaşıdan yana. Önşart kabul edilemez.”
Göstericiler çok sayıda kentte kamu binalarının kapılarını zincirlerken Müslüman Kardeşler’in Kahire’deki genel merkezi ile birlikte örgütün 9 binasına saldırı düzenlendi. Müslüman Kardeşler sözcülerinden Velid Şelbi, genel merkezi ateşe verip yağmalayan gruplara karşı polisten istedikleri koruma talebine 8 saat boyunca yanıt alamadıklarını açıklarken Gihad Haddad örgütün savunma komiteleri kurmayı düşündüğünü belirterek “Disiplinli bir örgütüz, sessizce oturmayacağız” dedi.