Mursi'ye tutuklama talebi, İhvan'a 48 saat süre

Mursi'ye tutuklama talebi, İhvan'a 48 saat süre
Mursi'ye tutuklama talebi, İhvan'a 48 saat süre

Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah El Sisi Mısır halkını bugün için terörizme karşı meydanlara çağırmıştı.

Darbe yönetimi üzerinde 'Mursi'yi serbest bırak' çağrısının arttığı bir dönemde, Mısır savcısı, 3 Temmuz'da darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, "Hamas'la suç amaçlı işbirliği yaptığı gerekçesiyle" tutuklanması talebinde bulundu.

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden yaklaşık 3 hafta sonra Kahire sokaklarında bugün yeniden büyük çapta protestoların yapılması bekleniyor.


Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfettah El Sisi, terörle mücadele kapsamında, milyonlarca kişiye sokaklara çıkma çağrısında bulunurken, Mısır savcısı da, 3 Temmuz’da darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, “Hamas’la suç amaçlı işbirliği yaptığı gerekçesiyle” tutuklanması talebinde bulundu.

Reuters, Mısır resmi haber ajansına dayandırdığı haberinde Mursi’nin 2011 yılında hapisten kaçabilmek için Hamas'tan yardım alarak 'tutuklu ve yetkilileri öldürmek’ ve ‘askerleri kaçırmakla’ suçlandığını duyurdu. Mursi ‘Hamas"a bilgi sızdırmakla’ da suçlanıyor.

Mısır resmi haber ajansı MENA, Mursi’nin bu soruşturma kapsamında 15 gündür gözaltında tutulduğunu duyurdu. Bu hamlelerin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Mısır Ordusuna, Mursi ve diğer Müslüman Kardeşler üyelerinin serbest bırakılması, 'ya da davalarının derhal, şeffaf bir şekilde görülmesi' çağrısında bulunmasının ardından gelmesine dikkat çekiliyor.


MÜSLÜMAN KARDEŞLER’E 48 SAAT SÜRE
Mısır'da ordu, 3 Temmuz’da iktidardan devirdiği Müslüman Kardeşler'e “uzlaşma" için masaya oturmak üzere 48 saat süre verdi.

El Arabiya'nın haberine göre bir ordu yetkilisi, Müslüman Kardeşler'den gelecek her türlü şiddet ve kara terör çağrısına sert bir şekilde cevap vereceklerini belirterek, "Müslüman Kardeşler’e yeni hükümetin yol haritasına katılması için 48 saat süre veriyoruz" dedi.

Bazı uzmanlar, ordunun Mursi destekçilerinin başta Raba el Adviye camiinin önündeki olmak üzere, devam ettirdiği oturma eylemlerini hedef alabileceğini söylüyor.


KARŞI HAMLE: KABE’Yİ PARÇALAMAK GİBİ
Öte yandan Müslüman Kardeşler de ordunun bu ‘ültimatomu’ üzerine yeni bir bildiri yayınlayarak taraftarlarına askeri darbeye karşı barışçı direniş göstermesi çağrısında bulundu. Hareketin lideri Muhammed Bedii Mısırlıların özgürlük ve meşruiyet için sokaklara dökülmesini istedi.

Bedii, ordunun Mursi'yi devirmesini, Kabe'nin yıkılmasıyla kıyaslamış, “Yemin ederim ki, Sisi'nin Mısır'da yaptıkları, eline bir balta alıp Kabe'yi parçalamasından daha büyük bir suçtur” demişti.

Müslüman Kardeşler bildirisinin, Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah El Sisi'nin halkı bugün için ‘terörizme karşı meydanlara’ çağırmasından bir gün sonrasına gelmesine dikkat çekildi.DHA – BBC – AP