Müslim: Rusya Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermez

Müslim: Rusya Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermez
Müslim: Rusya Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermez
PYD lideri Salih Müslim, Rusya'nın, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermeyeceğini belirtti.

RADİKAL - PYD lideri Salih Müslim, Rusya'nın Suriye 'de hava saldırıları düzenlemeye başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Müslim, Rusya'nın, Türkiye 'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermeyeceğini belirtti.

Al Monitor'un haberine göre, Kürtlerin Rusya'nın müdahalesinden nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine Müslim, ABD ile aynı görüşü paylaştıklarını vurgulayarak, IŞİD ile savaşan herkesle birlikte savaşabileceklerini söyledi. Salih Müslim, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın eskisi gibi iktidarda kalamayacağını belirterek, geçiş döneminde Esad'ın iktidarda olabileceğini ancak uzun vadede Esad'ın liderliğini kabul etmeyeceklerini bildirdi.

ABD desteği olmadan Kürtlerin IŞİD'e karşı durup duramayacağının sorulması üzerine Müslim, arkalarında ABD olmadan kayıplarının daha yüksek olacağını ancak yine de direnmeyi başarabileceklerini belirtti.

Lavrov: Kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz

'TÜRKİYE BÜYÜK GÜÇLERİN İZNİ OLMADAN SURİYE'YE MÜDAHALE EDEMEZ'

Rusya'nın 'yalnızca IŞİD'i değil El Nusra Cephesi'ni ve Ahrar'uş Şam'ı vurduğu' hatırlatılarak ABD'nin buna tepkisinin ne olacağının sorulması üzerineyse PYD lideri, bu örgütlerin IŞİD'den farklı olmadığını ve ABD'nin tepki göstereceğini düşünmediğini söyledi. Bu üç grup arasında fark olmadığını söyleyen Müslim, ÖSO'yu bunlardan ayrı tutarak bu grupların zayıflaması durumunda ÖSO'nun güçleneceğini öne sürdü.

ABD: Rusya hava operasyonlarında hedef gözetmiyor

Müslim, Türkiye'nin Suriye politikasının iflas ettiğini söyleyerek, iki yıl önce bir Rus yetkilinin kendisine Kürtlerin en çok neyden korktuğunu sorması üzerine "muhtemel Türk müdahalesinden" dediğini, Rus yetkilinin ise buna karşılık gülerek "orası Türkiye'nin değil NATO'nun sınırı" dediğini belirtti. Müslim bu cevaptan sonra rahatladığını aktararak Türkiye'nin Suriye'ye büyük güçlerin izni olmadan müdahil olamayacağını söyledi.

7 ülkeden Rusya'ya çağrı

Türkiye'nin kendilerini düşman olarak gördüğünü belirten Müslim, buna karşın Türkiye'nin kendilerine karşı daha ılımlı bir tutum alması durumunda konuşmaya hazır olduklarını da bildirdi.

Irak Başbakanı: Rusya Irak'ta da vurabilir

Lavrov: Rusya Suriye'de IŞİD ve diğer terörist gruplarla savaşıyor