Müslüman dünyası alev alev

Müslüman dünyası alev alev
Müslüman dünyası alev alev

Mısır'ın başkenti Kahire'de gerginlik sürüyor.

Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme tepkiler durmuyor. Mısır ve Yemen'de gösterileciler ABD Büyükelçiliği'ni hedef aldı

KAHİRE - Mısır'da Hz Muhammed'e hakaret içeren filmi protesto etmek için ABD 'nin Kahire Büyükelçiliği önünde toplanan göstericilere dün akşam polisin müdahalesi ile başlayan gerginlik devam ediyor.

Garden City Semti'nde bulunan büyükelçiliğin önünden uzaklaştırılan göstericiler, ünlü Tahrir Meydanı ve çevresinde toplanarak tekrar Büyükelçilik önüne yürümek istedi. Mısır polisi, gruba engel olmaya çalışıyor. Polise taş ve sopalarla saldıran grup ile polis arasındaki gerginlik zaman zaman şiddetini arttırıyor. Polisin göstericilere karşı göz yaşartıcı biber gazı etkilenen çok sayıdaki gösterici Kasr-ı El Nil Hastanesi'ne kaldırılarak burada tedavi altına alındı. Çatışmalardan dolayı Tahrir Meydanı ile çevresindeki yollarda trafik akışı dururken, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği'nin bulunduğu cadde, dikenli tel ve beton bariyerler ile çevrilerek trafiğe kapatıldı. Hz. Muhammed'e yönelik filmi protesto eden Mısırlı göstericiler, sosyal paylaşım sitelerinden yaptıkları çağrılar ile halkı, yarın yapacakları büyük gösteriye davet ettiler.
ABD'de yayınlanmasında sakınca görülmeyen söz konusu filme karşı Mısır'da 2 gün önce başlayan gösteriler artarak devam ederken, Mısır yönetimi, filmin yayından kaldırılması ve ABD'nin özür dilemesi için diplomatik ve hukuki çabalarını sürdüreceğini açıklamıştı.

YEMEN’DE ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE GİRMEK İSTEDİLER


Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme tepki olarak Sana'da gerçekleştirilen gösteride, göstericilerin ABD Büyükelçiliği'ne gitmek istemesi ve Yemen güvenlik güçlerinin, göstericileri engellemeye çalışması sonucu arbede yaşandı. Yemen güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı ve havata ateş açtığı belirtilirken, elçilikte bulunan görevlilerin güvenli bir yere alındığı öne sürüldü.


FİLMİN YASAKALNMASINI İSTİYORLARAfganistan, Sudan, Bahreyn, Cezayir, Tunus ve Mısır'dan gelen resmi açıklamalarda filmin açık bir provokasyon olduğuna dikkat çekilerek yasaklanması istendi. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, filmin "şeytanca bir amel olduğunu" belirterek, "İslam aleminin bu şekilde aşağılanmasının kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı. Filmin yasaklanmasını isteyen Karzai, böyle bir filmin yayımlanmasının dünyadaki bütün dinlere saygısızlık olduğu ve insanlar arasında düşmanlıklara sebep olabileceği uyarısında bulunarak, Hz. Muhammed'e hakaretin tüm Müslümanlar'a hakaret olduğunu vurguladı. Bu arada, Hamid Karzai'nin film nedeniyle ülkede karışıklıklar çıkma ihtimali nedeniyle Norveç ziyaretini ertelediği bildirildi. Afganistan'da, film nedeniyle "Youtube" video paylaşım sitesine erişim geçici olarak engellenmişti. Öte yandan Taliban militanları, filmin intikamını almak için ABD askerlerini öldürme tehdidinde bulundu.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, kınama mesajında, "Batı ülkelerinin filme karşı sessiz kalması ve bunu ifade özgürlüğüne bağlaması haksız bir tutumdur. ABD'deki bu İslam karşıtı hareket binlerce Müslümanı sokağa dökmüştür. Bu da gösteriyor ki, İslam'a ve Hz. Muhammed'e yöneltilen hiç bir hakaret cevapsız kalmayacaktır. Batılı ülkeler bu filme destek olmamalı çünkü bunlar dinlerin bir arada yaşadığı ortamların yok edilmesi manasına gelir" ifadelerine yer verildi.


Bahreyn Dışişleri Bakanlığı ise, "İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam ülkeleri, fitneye yol açan bu filme karşı birlikte hareket etmeli. Filmin gösterimi derhal durdurularak, bu filmi yapanlardan hesap sorulmalı" açıklamasında bulundu. Açıklamada, ABD'nin Bingazi'deki Büyükelçisi'nin öldürülmesi de kınandı.
Cezayir Dışişleri Bakanlığı da, filmi bir provokasyon olarak değerlendirirken, Tunus'taki iktidar partisi Nahda Hareketi "Fitne, kin ve ayrılıktan beslenenlere prim verilmemeli" tepkisini gösterdi.
Gün boyu camiler önünde düzenlediği gösterilerle filmi protesto etmeyi sürdüren Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı halka çağrıda bulunarak, yarın cuma namazı sonrasında kentlerin en büyük camilerinde toplanılmasını ve olayla ilgili tepki gösterilmesini istedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi de Müslümanlara hakaret eden ve İslam dünyasında büyük öfke doğuran ABD yapımı filmi şiddetle kınadığını belirtti.
Bu tür provokasyonlara kaynaklık edenlere ve nefreti körükleyenlere hep karşı duracaklarını kaydeden Mursi, Amerikan halkının büyük çoğunluğunun da bu provokasyonu onaylamadığını ifade etti.
Bu tür provokasyonlar nedeniyle Mısır'da elçiliklere ya da yabancılara yönelik saldırılara kesinlikle müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Mursi, "Halkımız medenidir ve hukuka aykırı eylemleri reddeder" dedi.


AB’DEN KINAMA

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi kınayarak ifade özgürlüğünün kötüye kullanılmaması uyarısında bulundu. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yle görüşen Barroso, " Avrupa Birliği daima aşırılık için dini kullananları kınamıştır. İslam ve diğer bütün dini inançlara en derinden saygı duyuyorum. İslam ya da diğer dinlere karşı gördüğümüz bu tür eylemler kabul edilemez. İfade özgürlüğü nefret, hoşgörüsüzlük ya da önyargı propagandasıyla çatıştırılmamalıdır. Bazen karşılaştığımız, dinlere ve insanlara karşı nefret yayan oluşumları şiddetle kınıyorum" dedi. Bu tür provokasyonların masumların öldürülmesine meşruiyet sağlamayacağını da vurgulayan Barroso, Libya'nın Bingazi kentinde ABD Büyükelçisi ve 3 Amerikalının öldürülmesini de kınayarak gelecekte bu tür olayların tekrarlamaması için gereken tüm önlemlerin alınmasını istedi. (aa)