'Müslüman göçmenlere zorla domuz eti yedirdiler'

'Müslüman göçmenlere zorla domuz eti yedirdiler'
'Müslüman göçmenlere zorla domuz eti yedirdiler'
Almanya'nın Hannover kentinde polis karakolunda Müslüman sığınmacılara hakaret ve işkence edildiği, zorla domuz eti yedirildiği öne sürüldü.

RADİKAL - Hannover'de bir polis memurunun göçmenlere karakolda kötü muamelede bulunduğu iddiası üzerine savcılık soruşturma başlattı. İddiaya göre polis bir göçmeni kokmuş domuz kıyması yemeye zorladı. Kuzey Alman Radyo Televizyon Kuruluşu'nun (NDR) haberine göre kötü muamele olayları, geçen yıl Hannover Ana Tren Garı'nın yanındaki karakolda meydana geldi.

Habere göre bir Alman polis memuru, göçmenlere yaptığı eziyetleri WhatsApp aracılığıyla arkadaşlarıyla fotoğraflar göndererek paylaştı. NDR'in haberine göre ilk olayda memur, 19 yaşındaki bir Afganistanlı göçmenin boğazını sıktı ve ayağında kelepçe olduğu halde genci karakol içinde sürükledi. Polis memuru arkadaşına gönderdiği kısa mesajda şu ifadeleri kullandı: “Bunu dövdüm. Bir Afgan. Giriş yasağı var. Parmağımı burnunun içine soktum. Sonra da boğazını sıktım. Eğlenceliydi. Sonra da ayağında kelepçeyle karakolun içinde yerde sürükledim. Güzeldi.”

KOKMUŞ DOMUZ KIYMASI 

Diğer bir vakada polis, 19 yaşındaki bir Faslı'ya yemesi için kokmuş domuz kıyması vererek onu aşağıladı. NDR haberinde polis memurunun çektiği ve arkadaşına gönderdiği fotoğrafı da yayınladı. Fotoğrafta Faslı göçmen elleri kelepçeli halde yerde iki büklüm yatarken görülüyor. Suratından acı içinde kıvrandığı anlaşılırken, bir başka polis memurunun botları da fotoğraf karesinde yer alıyor.

Soruşturulan polis memuru olayla ilgili paylaştığı mesajda “Bu bir Faslı. Bunu beyaz olarak aldım. XY(bir polis amirinin adı geçiyor) bunun bir domuz gibi ses çıkardığını söyledi. Bunun üzerine p.., buzdolabından çıkardığım çürümüş domuz etini yerdeyken yemek zorunda kaldı” diye yazdı.

BAŞKALARI DA OLAYA KARIŞMIŞ OLABİLİR

Hannover Savcılığı görev sırasında adam yaralama ve silah yasasına muhalefetten şahıs hakkında soruşturma başlattı. Polis memurunun Hannover'deki evinde de cuma günü bir arama yapıldı. Savcılık arama sırasında kanıt niteliği taşıyabilecek kimi materyallere el koydu.

Polis memurunun kaç kişiye daha kötü muamelede bulunduğu araştırılıyor. Bu muamelenin diğer polis memurları tarafından bilinmiş olabileceği üzerinde duruluyor. Mesajlarda amirlerin isimlerinin geçmesi ve bir fotoğraf karesinde bir başka polis memurunun botlarının görülmesi olaya başkalarının da karışmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.


  http://www.radikal.com.tr/136038213603822

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Kötü muameleye bir şey demeyeceğim, o suç, ama öbürü (domuz yedirmek) laik devlet olmanın sınırları içinde bir şey. Devlet herkesin dinine göre yemek çıkarmak zorunda mı? Daha geçen ay Sarkozy ve bir başka politikacı Fransa'da iktidara geldikerinde Müslüman öğrencilere özel yemek çıkarılmayacağını açıklamadı mı? Doğrusu o. Bir devlet, kamusal yemek menülerinde (yatılı okullarda, göçmen kamplarında, askerde, vs.) belli bir dinin kurallarına göre davranmamalı. Türkiye'de mesela, devlet yatılı okullarında ve askerlerde yemekhanede domuz pişirilebilmeli, yiyen yer, yemeyen yemez. Ama devlet, dinlere karşı eşit mesafede olmuş olur. THY'nin Muslim Meal ygulamasına son verilip normal, tarafsız menüler çıkarması sağlanmalı. Laik bir devletin havayolu nasıl öyle açık açık yazıyor dergilerinde, bizim bütün yemeklerimiz domuzsuzdur diye? Hakikaten Türkiye'de gerçek laiklik uygulanmıyor. Diyanet'i kaldıracak arkadaşların dikkatine. (Tarafsız: dini anlamını kaybetmiş, nötr, batı'ya ait, rasyonel demek. Mesela domuz tarafsızdır, kızılhaç tarafsızdır. Ama non-domuz menüler ve kızılay, belli bir dine aittir hala. Bu bakımdan, kızılay değil de kızılhaça sahip olan Müslüman ülkeler bile vardır. Sorunca, kızılay bir islami simge ama kızılhaç öyle değil, evrensel bir tanım derler.)

  Yalan oldugunu dusunuyorum - AT1928

  Ben 40 yildan beri Avrua'nin bir cok kentinde yasiyorum ve Avrupa'yi cok iyi bildigimi dusunuyorum.Bu haberin yalan olduguna inaniyorum. Cunku böyle bir sey ispatlanirsa, sorunlu kisinin hayati kayar. Herseyden önce, isinden olur ondan sonra da muhtemelen hapis cezasi alir