Müslüman Kardeşler: Biz sana sen bize fedayız Mısır ordusu

Müslüman Kardeşler: Biz sana sen bize fedayız Mısır ordusu
Müslüman Kardeşler: Biz sana sen bize fedayız Mısır ordusu
Mısır'da önceki gün gerçekleşen askeri darbenin ardından bu sabah silahlı çatışmalar yaşandı, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bilgisi geliyor. Müslüman Kardeşler'in Mursi'ye destek eylemleri de, Tahrir'deki büyük kutlama da sürüyor.
Haber: FEHİM TAŞTEKİN / Arşivi

 

21:09
05.07.2013
Adaviyye'de de havai fişek gösterisi
Adaviyye'de kalabalık, "Halk, tüm gücüyle Mursi'yi destekleyecek" diye bağırıyor. Ordunun yanında yer alan Nur Partisi aleyhine de slogan atılıyor. Tahrir'deki gibi Adaviyye'de de havaifişek gösterisi başladı.

 

20:08
05.07.2013
Müslüman Kardeşler'in lideri: Ey Mısır ordusu biz sana fedayız
Tutuklandığı söylenen Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Bedii, Adaviye’de taraftarlarının karşısına geçip ‘Mursi görevine dönünceye kadar direnecekleri’ mesajı verdi: “Mursi görevine iade edilinceye kadar sokakları terk etmeyeceğiz. Ey Mısır ordusu! Şimdiye kadar bizi düşmanlardan korudun. Bize silahını doğrultma. Ey Mısır ordusu! Biz sana fedayız, sen de bize.”

 

15:22
05.07.2013
Müslüman Kardeşler: Kaybettik
Kahire Üniversitesi’nin önünde kalabalığa seslenen gösterici "Bugün öğleden sonra Dr. Muhammed Mursi'yi sarayına geri getireceğiz" dedi. Alanda gösterinin liderlerinden Hasan el Şarkavi’ye sordum: - Planınız nedir, saraya mı yürüyeceksiniz? - Hayır burada kalacağız, Mursi'nin nerede olduğunu bilmiyoruz bile. - Peki, neden Mursi’li sarayına götürmekten bahsediyorsunuz? - Bu sadece bir söylem, insanları arzusu - Yani ümidiniz yok. - Evet kaybettik, tamamen kaybettik - Bundan sonra ne olacak, bir strateji var mı? - Bilmiyoruz ama siyasette kalacağız...
14:09
05.07.2013
Tahrir'de slogan "İrhal ya Mursi" yani "Çek git ey Mursi" idi. Kahire Üniversitesi'nin önünde Mursi yandaşlarının sloganı: "Yeskut El Sisi" yani "Yıkılsın El Sisi." Konuşmacı namaz sonrası binlerce kişinin buraya geleceğini söyledi. Konuşmacı "Ey Tahrir'dekiler, anayasaya karşı çıkanlar, bize bakın, İslam devrimcilerine bakın. Devrimciyiz, özgürüz" diye slogan attırıyor.
 
11.30
05.07.2013
Refah'ta kan döküldü
Refah'ta bir polis noktasına yapılan saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bilgisi geldi.
13:53
05.07.2013
'Ret cuma'sı boş kaldı
Kahire Üniversitesi'nin önünde 'ret cuması'nda Mursi için dua ediliyor. Konuşmacı "Allah General Sisi'den intikamını alacaktır... Allah'ım bize şehadet nasip et... Bu bizim son cumamız olabilir" dedi. Müslüman Kardeşler bütün meydanların hınca hınç dolacağını duyurdu ama burada 2-3 bin kişi var. İki gün önce bu alanda şiddetli çatışmalar olmuştu.
09.55
05.07.2013
Çatışma başladı
Mısır’da önceki gün gerçekleşen ve Cumhurbaşkanı Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbe sonrası bu sabah silahlı gruplar devreye girdi. Muhammed Mursi zamanında zamanında Selefilerin silahlı eylemler düzenlediği Sina Yarımadası'nda bugün de bazı noktalara baskınlar düzenledi. Ariş'te havaalanında askeri noktaya saldırı oldu.
13:45
05.07.2013
15:39
05.07.2013
OHAL var mı yok mu?
Sina'da askeri ve polis noktalarına saldırılardan sonra Süveşt vilayetinde olağanüstü hal ilan edildiğine dair çelişkili haberler geliyor. Orduya göre OHAL yok sadece kritik durum nedeniyle askerler alarmda. Gazze'ye aç¹lan Refah sınır kapısı da bugün kapatıldı.
15:43
05.07.2013
Rabie El Adavviye Cami önünde büyük kalabalık
Kahire Üniversitesi'nde planlandığı gibi büyük bir kalabalık toplanmadı ama Nasır City'deki Rabie el Adaviyye Cami önünde daha büyük bir kalabalık toplanmış ve giderek artıyor. Oradakiler de Askeri İstihbarat Merkezi ya da Savunma Bakanlığı'na yürümekten ve Mursi'yi sarayına geri götürmekten bahsediyor fakat İhvan temsilcileri bunun pek mümkün olmayacağına işaret ediyor. Olursa büyük olaylar yaşanabilir. Buna ordunun izin vermesi de bekleniyor, zira tanklar gösteri alanına çok uzakta değil.
16:20
05.07.2013
Mursi yanlılarına ateş açıldı
Mısır'da Mursi'nin tutulduğu kışlaya yürümek isteyen destekçilerine ateş açıldı. Yaralılar var...
17:20
05.07.2013
Ölüm haberi
Ajanslar Mursi yanlılarına açılan ateşte ilk belirlemelere göre 3 kişinin öldüğünü duyurdu.