Müslüman Kardeşler'in liderine idam cezası

Müslüman Kardeşler'in liderine idam cezası
Müslüman Kardeşler'in liderine idam cezası
Mısır'da ordu tarafından iktidardan uzaklaştırıldıktan sonra terör örgütü ilan edilen Müslüman Kardeşler hareketinin lideri ve 13 üyesine idam cezası verildiği bildirildi.

RADİKAL - Kahire yakınlarında bir mahkeme , Müslüman Kardeşler hareketinin lideri Muhammed Bedii ve 13 üyesi hakkında "şiddet eylemine kışkırtmak" suçlamasıyla idam kararı aldı. İdam cezası alanlar arasında Muhammed Bedii'nin yanı sıra Müslüman Kardeşler'in eski sözcüsü Mahmud Gazlan ve eski valiler de bulunuyor.

Mısır'da ordu 2013 yılının kasım ayında yönetime el koymuş, Devlet Başkanı Muhammed Mursi görevden uzaklaştırılmıştı. Zanlılar, Mursi'nin devrilmesi sonrası düzenlenen destek eylemlerini koordine etmek amacıyla bir "operasyon merkezi" kurmakla suçlanıyordu. 

Hamas, Mısır'da 'terör örgütü' ilan edildi

'KARAR SAVUNMA TAMAMLANMADAN VERİLDİ'

Sanıkların avukatlarından Ahmed Helmi "saçma" olarak nitelediği karara tepki gösterdi. Mahkemenin 5 sanığın savunmasının tamamlanmasını beklemeden karar verdiği belirtildi. Davada 31'i tutuklu toplam 51 Müslüman Kardeşler mensubu yargılanıyordu. Diğer sanıklar hakkındaki kararın 11 Nisan'da açıklanması bekleniyor.

Muhammed Bedii hakkında şimdiye kadar 4 kez ölüm cezası verildi. Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana Müslüman Kardeşler taraftarı bin 400'den fazla kişi öldürüldü. 15 binden fazla Müslüman Kardeşler mensubu tutuklandı. Yüzlerce kişinin yargılandığı davalar uluslararası toplum tarafından eleştiriliyor. 

Mısır'da ilk kez bir darbe karşıtı idam edildi

İLK İDAM 7 MART'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

Mısır'da 2013'teki darbe sonrası olaylarda gözaltına alınan bir Müslüman Kardeşler destekçisi 7 Mart’ta idam edilmişti. Resmi olarak darbe yönetimi tarafından 'terör örgütü' ilan edilen Müslüman Kardeşler'in bir üyesi olmayan Mahmud Hasan Ramazan'a verilen idam cezasının uygulanmasıyla ilk kez bir darbe karşıtı idam edilmiş oldu.

71 yaşındaki Muhammed Bedii 2010'dan bu yana Müslüman Kardeşler'in lideri. (Deutsche Welle/Hürriyet/BBC Türkçe)