Müslüman okulunda mezhep ayrımcılığı iddiası

Müslüman okulunda mezhep ayrımcılığı iddiası
Müslüman okulunda mezhep ayrımcılığı iddiası
İngiltere'de Müslümanların gittiği bir okulda mezhep ayrımcılığı yapıldığı iddia edildi.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, ülkenin doğu Midlands bölgesinde bulunan Leicester kentindeki "Medeni" adlı lisenin, okula öğrenci alırken Şiilerden önce Sünni mezhepten olan öğrencilere öncelik verdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Okulla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydeden gazete, "okulun öğrenci alma düzenlemesinin yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğuna" dair görüşlere yer verdi.

Gazete, başlatılan soruşturma çerçevesinde okulla ilgili rapor hazırlayan Elizabeth Passmore’un, raporda, "Okulun Müslüman okulu olması dolayısıyla, tüm Müslümanlara eşit olarak açık olması gerektiği ve bir gruba öncelik vermemesi gerektiği kanaatindeyim" dediğini yazdı.

Passmore, raporunda ayrıca, okulun sayısal anlamda cinsiyet eşitliğine dikkat etmediğini kaydetti. Okulda 60 kız, 40 erkek öğrenci bulunduğunu bildiren Passmore, bunun da yasalara göre eşit olması gerektiğini savundu. Raporda, Müslüman okulu olmasına rağmen, okulun yüzde 10’luk Müslüman olmayan öğrencileri alma kotasına uymadığı da bildirildi.

Daily Mail, sayfalarında 2007 yılında açılan okulun modern binasının fotoğraflarına yer verdi. Gazete, "Leicester Islamic Trust" adlı kuruluşun, okul kurulduğunda, okulla ilgili toplumdaki eşitsizliklerin giderilmesi ve uyumun sağlanması yönünde eğitim vereceğini ve buna fayda sağlayacağını çıkladığını hatırlattı. Haberde, Leicester Islamic Trust’ın şimdi de okulun arkasında olduğuna dikkat çekildi.