Müslümanlardan 'terör karşıtı' gösteri planı

Müslümanlardan 'terör karşıtı' gösteri planı
Müslümanlardan 'terör karşıtı' gösteri planı
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı sonrası Almanya ve Fransa'daki Müslüman dernekleri, Müslümanlara terör karşıtı gösteri yapma çağrısında bulundu.

RADİKAL - Charlie Hebdo saldırısı sonrası, Almanya ve Fransa ’da Müslüman dernekleri, tüm Müslümanları terör karşıtı gösteri yapmaya çağırdı. Cuma hutbelerinde de konu ele alınacak.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği‘nin (DİTİB) Dinlerarası Diyalog Sorumlusu Bekir Alboğa, Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yayınlanan haberde, büyük İslam derneklerinin teröre karşı büyük bir gösteri yapmayı planladığını kaydetti. Müslüman ve laik göçmen derneklerinin birlikte terörizme karşı ve özgürlük yanlısı bir gösteri yapmayı planlandığını belirten Alboğa, “Şimdi daha fazla demokrasiye cesaret göstermeli ve omuz omuza verip birlikte özgürlük yönündeki değerlerimizi güçlendirmeliyiz“ şeklinde konuştu.

Charlie Hebdo'da çekilen ilk fotoğraf

Eyfel Kulesi Charlie Hebdo için karardı


Yine Der Spiegel'e demeç veren Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, cuma günü Almanya'daki camilerde verilecek hutbelerde Paris'teki saldırıya değinileceğini kaydetti.

Suriye Charlie Hebdo saldırısını şiddetle kınadı


SALDIRI KURBANLARI ANISINA BİR DAKİKALIK SAYGI DURUŞU

Fransa'da da İslam dini temsilcileri teröre karşı gösteri yapılması çağrısında bulundu. Çok sayıda Müslüman derneğin temsilcileri yaptıkları kriz toplantısında, cuma günü Paris'in camilerinde namaz kılmak için toplanacak olan Müslümanlardan saldırı kurbanlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunmalarını istedi.

Papa, Charlie Hebdo saldırısı kurbanları için dua etti


Papa Franciscus ile Roma'da yapılacak dinler arası görüşme için İtalya'da bulunan, önde gelen dört Fransız İslam âlimi de Müslümanlara Fransa'da büyük gösteriler düzenlemeleri çağrısında bulundu. Fransa İslam Konseyi CFCM önderliğinde cumartesi günü düzenlenmesi planlanan büyük barış gösterisine tüm Müslümanlar davet edildi.

Charlie Hebdo'nun röportajcısı katliamı anlattı