Musul'u geri almak için 25 bin kişilik askeri güç

Musul'u geri almak için 25 bin kişilik askeri güç
Musul'u geri almak için 25 bin kişilik askeri güç
ABD'li bir askeri yetkili, IŞİD'in elindeki Musul'un geri alınması için 'Iraklı ve Kürt birliklerden oluşan yaklaşık 25 bin kişilik bir askeri gücün hazırlıklara başladığını' söyledi. Yetkili, operasyonun Nisan veya Mayıs ayında başlayacağını belirtti.

RADİKAL - Washington'da gazetecilere konuşan ABD 'li bir askeri yetkili, IŞİD'İin elindeki Musul'un geri alınması için 'Iraklı ve Kürt birliklerden oluşan yaklaşık 25 bin kişilik bir askeri gücün hazırlıklara başladığını' söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM'da görevli üst düzey yetkili, Musul'un geri alınmasına yönelik operasyonun Nisan veya Mayıs ayında düzenleneceğini ifade etti. İsminin gizli tutulması şartıyla konuşan yetkili, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'un sayıları bin ila 2 bin arasında değişen IŞİD militanlarının kontrolünde olduğunu belirtti.

MAYIS AYINDA BAŞLAYABİLİR

Yetkili, hava desteğinin sağlanması için bölgede küçük bir ABD'li askeri danışman grubunun bulundurulup bulundurulmayacağı kararının ise henüz alınmadığını ekledi. 25 bin kişilik askeri gücün ABD'nin eğitiminden geçeceğini kaydeden yetkili, operasyonun Mayıs ayında başlaması gerektiğini, aksi takdirde yaz aylarındaki hava sıcaklığının operasyon için olumsuz olabileceğini belirtti. Irak güçlerinin hazır olmaması durumunda ise operasyonun ertelenebileceğini ifade etti.

Avrupa ülkeleri Esad'la diyalogu tartışıyor


BBC'nin Washington'dan bildiren muhabiri Gary O'Donoghue, saldırı zamanlamasının paylaşılmasının olağandışı bir durum olduğu yorumunu yapıyor, fakat ABD'nin de IŞİD militanlarının geri çekilmekte olduğuna inandığını söylüyor. O'Donoghue'a göre, Washington, Irak askeri gücünü oluşturma çabalarının meyvesini verdiğini görmek istiyor.

Economist: PKK'nın rolü değişti, Kürtler bağımsızlık yolunda

IŞİD lideri Bağdadi'nin mesleği ortaya çıktı

IŞİD, askeri eğitiminin videosunu yayınladı