"Musul'u kurtarma operasyonu yakın"

"Musul'u kurtarma operasyonu yakın"
"Musul'u kurtarma operasyonu yakın"
Irak Savunma Bakanı Ubeydi "Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonu, yakında IKBY ve Musul'un güneyinden başlayacak" dedi.

RADİKAL - Irak Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi, Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonunun yakında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Musul'un güneyinden başlayacağını duyurarak, operasyonun DAEŞ'i yenilgiye uğratma konusunda "dönüm noktası" olacağını belirtti.

Ubeydi, 12 Kasım tarihinde DAEŞ'ten kurtarılan Musul'a bağlı Sincar'ı ziyareti sırasında basına yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin Sincar'a istikrarın gelmesi ve halkın evine geri dönmesini hedeflediğini hatırlatarak, "Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonu, yakında IKBY ve Musul'un güneyinden başlayacak" dedi.

YEZİDİLERİN SİLAHLANDIRILMASI

Sincar'da bulunan ve DAEŞ'in yoğun saldırılarına maruz kalan Yezidi güçlerin silahlandırılması için talepte bulunduklarını söyleyen Ubeydi, "Özel Yezidi askeri güçlerin silahlandırılması için Başbakan Haydar İbadi'ye talep götürdük ve bu talep yakın zamanda gerçekleşecek" diye
konuştu.

Ülkenin batısında yer alan Enbar'daki askeri operasyonların çizilen planlar dahilinde ilerlediğini ifade eden Ubeydi, DAEŞ kontrolündeki kent merkezi Ramadi'nin güvenlik güçlerince abluka altına alındığını aktardı.

Savunma Bakanı Ubeydi, IKBY temasları sırasında ayrıca Musul'un kurtarılması için Duhok kentinde askeri eğitim gören Sünni gönüllü güçlerden oluşan Haşdi Vatani'nin (Ulusal Topluluk) kampını ziyaret ederek, oradaki askeri komutanlardan bilgi aldı.

Erbil'deki "Musul Ortak Operasyonlar Merkezi"ni de ziyaret eden Iraklı Savunma Bakanı Ubeydi, ayrıca IKBY Başkanı Mesut Barzani ile de bir araya gelmişti. Ubeydi ve Barzani, teröristlerin Irak'ta yenilgiye uğratılması ve DAEŞ'in elindeki bölgelerin bir an önce kurtarılması gerektiğine işaret etmişti.