Müzakere oyunu Ankara'yı bıktırdı

Müzakere oyunu Ankara'yı bıktırdı
Müzakere oyunu Ankara'yı bıktırdı

Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi, Fordo yu kapatma ve uranyum programını durdurma talebini Mantıksız diyerek reddetti.

Diplomatik kaynaklara göre İran nükleer toplantının yeri konusunda Ankara'yla oyun oynuyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan 5+1 grubu ile İran arasında yapılacak nükleer pazarlıkların yeri ile ilgili Tahran’dan gelen çelişkili açıklamalar Ankara’yı çileden çıkardı. Türk Dışişleri, “İran’ın sorunu, Türkiye ’yi ilgilendirmiyor. Canları nerede istiyorsa orada yapsınlar” noktasına geldi. Toplantının yeri 6 aydır belirlenemedi. Bir ay önce Nahçıvan’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na “ İstanbul ’u istiyoruz” diyen İranlı meslektaşı Ali Ekber Salihi, bir hafta sonra, tarihin belli olduğunu ama yerin henüz belli olmadığını söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın 27 Mart’taki Tahran ziyaretinde ise toplantının İstanbul’da yapılabileceği mesajı verilmişti. İstanbul’daki Suriye’nin Dostları toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton toplantının 13-14 Nisan’da İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Ancak bir gün sonra İranlılar Türkiye’nin Suriye konusundaki tavrına tepki olarak toplantının Şam, Bağdat ya da Beyrut’ta yapılabileceğini ima eden mesajlar verdi. Ancak dün İran’ın yarı resmi ajansı Fars, müzakerelerin İstanbul’da gelecek hafta yapılacağını duyurdu. 

Erdoğan temkinli
Çin’i ziyaret eden Erdoğan, bir soru üzerine “Teyit edilmeyen bir konu üzerinde herhangi bir açıklama yapmamız doğru olmaz. Şu ana kadar teyit edilmiş değil” dedi. Üst düzey bir Dışişleri yetkilisi de şunları söyledi: “Sorunun barışçıl yollardan çözülmesi için elimizden geleni yaptık. Toplantının nerede yapılacağı artık İran’ın sorunu ve Türkiye’yi ilgilendirmiyor. 5+1 İstanbul’u istiyor. İran da isterse toplantı İstanbul’da yapılır. Ancak İran bunu diplomatik koza dönüştürme çabasında. Canları nerede istiyorsa orada yapsınlar.” İran’ın nükleer ve Suriye konusunda Türkiye’ye karşı ikili oynadığına dikkat çeken diplomatlar, Türkiye’nin telkinlerini dikkate almamasının İran’ın yararına olmayacağı yorumunu yaptı.