Müzakereye 5 kala tanklar çalıştı

Müzakereye 5 kala tanklar çalıştı
Müzakereye 5 kala tanklar çalıştı

Ukrayna’daki krize diplomatik çözüm bulmak için Rusya, ABD ve AB yetkilileri bugün Cenevre’de masaya oturmaya hazırlanırken doğuda 10 yerleşim merkezinde kamu binalarını işgal eden Rus yanlılarına karşı operasyon için düğmeye basıldı.
Devlet Başkanı Vekili Oleksandr Turçinov, terörle mücadele operasyonunun başladığını duyururken tank ve zırhlı araçlar isyanın sürdüğü kentlere sevk edildi. Turçinov, parlamentodaki açıklamasında “Operasyon aşama aşama uygulanacak. Amaç vatandaşları korumak, terörü ve ülkemizi bölme girişimlerini durdurmak” dedi. Turçinov, ayrılıkçılara işgal ettikleri resmi binaları boşaltmaları için pazartesi sabahına kadar süre vermişti. Kramatorsk’ta göstericiler bir binanın kontrolünü gönüllü olarak güvenlik güçlerine bırakırken Güvenlik Hizmeti Başkanı General Velerş Krutov sert konuştu: “Silahlarını bırakmazlarsa yok edilecekler.” Rus yanlıları Rusya’dan koruma talep ederken Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Görüşmeye giderken tank gönderemezsin. Güç kullanmak Cenevre’de dört taraflı görüşme fırsatını sabote eder” diyerek alttan aldı. Rusya’nın dillendirdiği federal Ukrayna önerisine karşılık Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Yuri Klimenko de “Müzakerenin amacı tansiyonu düşürmek. Cenevre’ye iç meseleleri tartışmaya gitmiyoruz. Ukrayna’nın federal bölgelere ayrılmasını tartışmayacağız” dedi. Turçinov önceki gün federal bölge oluşturma önerisini mayıstaki seçimlere paralel olarak ülke genelinde halk oylamasına sunabileceklerini söylemişti. 

Yaptırım ve teşvik
Kiev yönetimi ve Batılı destekçileri isyandan Rusya’yı sorumlu tutmaya devam ederken ABD Başkanı Barack Obama, telefonda görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i göstericiler üzerindeki etkisini kullanmaya çağırdı. Putin ise Rusya’nın müdahalesi olduğu iddialarını yalanlayıp “Gösterilerin sorumlusu Rusça konuşan nüfusun çıkarlarını yadsıyan Kiev’deki aciz yönetimdir” yanıtını verdi.
Önceki gün Brüksel’de toplanan AB dışişleri bakanları ise mal varlıkları dondurulacak ve vize yasağı getirilecek kişiler listesini genişletme, Ukrayna’ya 1 milyar Euro destekte bulunma ve Ukrayna malları için gümrük vergisini geçici olarak düşürme ya da kaldırma kararı aldı. ABD de Ukrayna ile 1 milyar dolar kredi garantisi anlaşmasına imza attı. IMF de Ukrayna ile ‘stand by’ anlaşmasının yakında tamamlanacağını açıkladı. Bu arada Beyaz Saray, CIA Başkanı John Brennan’ın haftasonu Kiev’e gittiğini doğruladı.