Müze ve plaj saldırganları aynı kampta eğitilmiş

Müze ve plaj saldırganları aynı kampta eğitilmiş
Müze ve plaj saldırganları aynı kampta eğitilmiş
Tunus'un Susa kentinde bir plajda turistlerin üzerine ateş açarak 39 kişiyi öldüren Seyfeddin Rezgui'nin Mart ayında yine Tunus'ta Bardo Ulusal Müzesi'ne saldırarak 23 kişiyi katleden militanlarla aynı kampta eğitim aldığı ortaya çıktı.

RADİKAL - Geçen hafta Tunus’un turistik kentlerinden Susa’da 30'u İngiliz vatandaşı 39 kişiyi öldüren Seyfeddin Rezgui’nin, Mart ayında Tunus’ta bulunan Bardo Ulusal Müzesi’ni basarak 23 kişiyi öldüren Yasin Labidi ve Saber Kaşnaoui ile Libya’da, aynı kampta eğitim aldığı ortaya çıktı.

Tunus İçişleri Bakanı Refik Çelli, “Saldırganın Libya’da Bardo saldırganlarıyla aynı dönemde silah eğitimi aldığı doğrulandı” diye konuştu. Çelli, Rezgui’nin sınırı gizlice geçtiğini ve Ocak ayında Libya’nın Sabratha kentine gittiğini açıkladı. Aynı dönemde Bardo saldırganlarının da orada bulunduğu belirtildi.

Tunus saldırganının babası: Oğlumun beynini mahvettiler

24 yaşındaki elektronik mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Rezgui’nin, IŞİD’in Tunus kolu olan Ensar el-Şeria ile bağlantılı olduğu kaydedildi. Ensar el-Şeria, iki yıl önce de Susa’da bir tatil köyüne intihar saldırısı düzenlemişti. (Sol) 

Cam şişeyle IŞİD militanını takip etti

Tunus'ta plaj katliamı zanlıları gözaltında

Saldırgandan Tunuslulara: Sizi öldürmüyorum

Tunus'ta iki otele saldırı