Myanmar'da seçimleri Suu Kyi kazandı

Myanmar'da seçimleri Suu Kyi kazandı
Myanmar'da seçimleri Suu Kyi kazandı
Myanmar'da seçimleri, oyların yaklaşık yüzde 80'ini alarak muhalif lider Aung San Suu Kyi kazandı.

RADİKAL - Myanmar'da (Burma) 25 yıl sonra yapılan ilk özgür seçimleri olarak nitelenen seçimleri muhalif lider Aung San Suu Kyi kazandı. Açıklanan resmi sonuçlara göre Suu Kyi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği oyların yaklaşık yüzde 80'ini aldı. Seçim komisyonu San Suu Kyi'nin partisinin parlamentonun iki kanadındaki 664 koltuğun 348'ini kazandığını açıkladı. Böylece parti, devlet başkanını seçmek için gerekli üçte iki çoğunluğu yakalamış oldu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, parlamentodaki sandalyelerin dörtte biri orduya ayrılmış durumda. Suu Kyi'nin istikrar adına ordunun parlamentodaki temsilcileriyle yakın bir şekilde çalışması bekleniyor. Anayasaya göre Suu Kyi devlet başkanı seçilemeyecek. Zira Anayasa, çocukları yabancı ülke vatandaşı olan kişilerin başkan seçilmesini yasaklıyor. Suu Kyi'nin iki oğlu da İngiltere vatandaşı.

Myanmar'da NLD yüzde 80 oy aldı

ARAKAN MÜSLÜMANLARI OY KULLANAMADI

Seçimlere katılım yüzde 80 civarında gerçekleşti. Sayıları yüzbinlerle ifade edilen Arakan Müslümanları ise bu seçimde oy kullanamadı. Myanmar yönetimi, Arakan müslümanlarına geçici vatandaşlık sağlayan kartları Şubat ayında iptal edince, bu etnik azınlığın oy kullanma hakları da ellerinden alınmıştı.

Myanmar'da ordunun desteklediği Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) 2011'den bu yana iktidardaydı.