Myanmar'da siyasi af

Myanmar'da siyasi af
Myanmar'da siyasi af

'Vatandaşlık haklarını ihlal etmeyi bırakın'

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein, 69 siyasi tutukluyu serbest bıraktı.

Hükümetin Siyasi Tutuklular Araştırma Komitesi üyesi Ye Aung yaptığı açıklamada, affedilip serbest bırakılanlar arasında, ülkeyi 1962-1988 yıllarında diktatörlükle yöneten General Ne Win'in iki torununun da olduğunu belirtti. Win'in torunlarının askeri darbe düzenleme suçlamasıyla 2002'den bu yana ölüm hücresinde kaldığı belirtildi.

Sein'in siyasi mahkumlara getirdiği af, Myanmar'ın ABD ile iyileşme yoluna giren ilişkilerindeki ivmeyi muhafaza etmeye yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor. Ülkedeki hapishanelerde halen 60 siyasi tutuklunun bulunuyor.

Siyasi tutuklular nedeniyle ABD ve birçok Batı ülkesinin eleştirdiği Myanmar hükümeti, yıl sonuna kadar siyasi nedenlerle hapishanelerde kimsenin kalmayacağını belirtmişti.

ABD, kötü insan hakları sicili nedeniyle Myanmar'da daha önce iktidarda bulunan askeri rejime yönelik yaptırımlar getirmişti. Sein'in, 2010'da işbaşına gelmesinin ardından ülkede yaptığı, yüzlerce siyasi mahkumun serbest bırakılmasını da kapsayan reformlar üzerine ABD, yaptırımların büyük kısmını hafifletme kararı almıştı. Başkan Barack Obama, Myanmar'ı geçen yıl kasım ayında ziyaret eden ilk ABD başkanı olmuştu. (YANGON-AA)