Myanmar'daki katliam AB gündeminde

Myanmar'daki katliam AB gündeminde
Myanmar'daki katliam AB gündeminde
Avrupa Birliği, Myanmar'daki Rohingya Müslümanlarına yönelik katliamın durması için diplomatik girişimlerini yoğunlaştırdı.

BRÜKSEL - AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann yaptığı açıklamada, Myanmar 'da azınlıktaki Müslümanları hedef alan şiddet olaylarını yakından takip ettiklerini belirtti.

Mann, Ashton'ın talimatıyla AB diplomatlarının katliamın durdurulması için Myanmar makamlarıyla temasa geçtiğini ve AB insani yardım ofisi ECHO uzmanlarının durum tespiti ve acil ihtiyaçları belirlemek için olay yerinde incelemelerde bulunduğunu bildirdi.

AB, Myanmar'a uyguladığı siyasi ve ekonomik yaptırımları çok sayıda siyasi tutuklunun salıverilmesi ve muhalefetin seçimlere katılmasına izin verilmesi üzerine bu yıl hafifletmişti.

Myanmar yönetimi, AB'nin yoksul ülkelere tanıdığı gümrüksüz ithalat rejiminden faydalanmak istiyor. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Myanmar'a 10 yılı aşkın süredir uyguladığı yaptırımları, bu ülkenin daha çok Müslümanları hedef alan zorla çalıştırmayı 2015 yılında kaldırmayı taahhüt etmesi ve yeni çalışma yasasını onaylaması üzerine AB, gümrüksüz ithalat kolaylığını gündemine almıştı. (aa)