Nakşibendi şeyhi: Afedersiniz çok yaşlıyım

Nakşibendi şeyhi: Afedersiniz çok yaşlıyım
Nakşibendi şeyhi: Afedersiniz çok yaşlıyım

Şeyh Kıbrısi Papa?ya baston ve tespih hediye etti. FOTOĞRAF: AFP

Papa 16. Benedikt, Kıbrıs'ta Nakşibendi şeyhi Nazım Kıbrısi ile görüştü

LEFKOŞA - Kıbrıs’ın kuzeyinde Derviş Eroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası müzakerelerde sorun çıkaran Rum lider Dimitris Hristofyas, güneyi ziyaret eden Papa 16. Benedikt’e ‘Türk işgalini’ uzun uzun şikayet edip “Kuzeyde kalmış kültürel ve dini mirasımız 36 yıldır yok ediliyor. 500’den fazla kilise ve anıtımız imha edildi. Uluslararası toplum Türkiye’ye baskıyı artırmalı” dedi. Papa ise, kuzeyden güneye geçen 88 yaşındaki Nakşibendi Şeyhi Nazım Kıbrısi ile de görüştü. Britanya Veliaht Prensi Charles’ı Müslüman yaptığı rivayet edilen, müritleri arasında Yusuf İslam (Cat Stevens) da bulunan Nazım Kıbrısi, ayakta selamlaşırken “Affedersiniz, çok yaşlıyım” deyince, 83 yaşındaki Papa “Ben de yaşlıyım” yanıtını verdi. İki dini lider birbirleri için dua etme sözü vererek vedalaştı. (aa, afp)


  http://www.radikal.com.tr/1000979100097919

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Buharlaşma - Konstantin

  Haydın'a cevaben: Anadoludaki rum kiliseleri, okulları, kolejleri, vakıfları, mezarları nasıl buharlaştıysa yunanistandaki türk kalıntılarının da öyle buharlaşmış olması doğaldır. İstanbulda'ki insansız bırakılmış, camiye ve müzeye çevrilmiş bir kaç kiliseye bakarak ne kadar hoşgörülü olduğunu düşünme. İstanbul'daki rum cemaat yağmalanıp, tecavüz edilip, zorla göç ettirilirken, karşılığı olan batı Trakyadaki türk nüfusunun 10 kat arttığını, yeni camiler, okullar yaptıklarını, 3 milletvekili ve 5 belediye başkanı çıkardıklarını ve Yunan halkına barışçıl yollarla entegre olduklarını unutmamak lazım. Not: Atina'da cami aramak, Ankarada rum kilisesi aramaya benzer. Tarihsel süreçte müslümanlar atinada değil trakya ve tesalyada yaşıyorlardı. Bu yüzden oradaki kültürün yerinde olup olmadığına bakmak lazımdır ki yukarıda bunu açıkladım sanıyorum.

  way bea.. - nevzenhan

  inanamiyorum assgidaki bir onceki yorumuma bunca negatifi basan kendine solcuyum diyen radikalim diyen bu kitlenin icinde ayni gazeteyi okuyor olmak..hakaten anliyorum icinizdeki din dusmaligiyla birakin dini olanlari dinsiz olanlari bile umutsuzluga dusuruyorsunuz..hakaten saskinlik icerisindeyim..

  BALKANLAR-EGE VE AKDENİZ ADALARI - HAYDIN

  Siz önce Balkanlar, Ege ve Akdeniza adalarındaki cami ve medreselerin hatta mezarların nasıl buharlaştığını anlatın ki bu suçlamayı yapmaya hakkınız olsun.Roma'dan geçip müslüman yurdu olan Atina hiç camiye sahip olmamakla nasıl öğünüyor? Bizim böyle yapmadığımıza tarih te tarihi eserler de şahittir.

  sebebi basit - derya_g

  papa gelmişken bir de türk "ruhani lider" ile görüşmek istemiş, denge meselesi malum. Türkiye'de olsa bu diyanet işleri başkanı olurdu ancak KKTC'yi ülke olarak tanımadığı için orada bir devlet bürokratıyla görüşemezdi. görüşmek istese kuzeye geçmesi gerekirdi, onlar güneye gelmezdi vs vs. esas o bir kriz olurdu. zaten kuzeyden gelen resmi daveti de reddetmiş ama bu haberde o kısım yer almıyor niyeyse. eh, onun yerine şeyh kıbrısi tercih edilmiş. tamamen diplomatik bir mesele, büyütecek bir yanı yok. yoksa, papa'nın cat stevens dinlediğini sanmıyorum.

  ELLERİN TOKALAŞMASI VE SAMİMİYETLERİ - soguksulu

  Allah,tüm insanlardan beklediği doğruluk güzellik ve hoşgörüdür.İnançların temsilcilerinin fotoğrafındaki ayrıntılar,bu sözlerimin dökülmesine sebep oldu!

  Papa Vatikanın antikominist mücadele adı altında örgütlediği... - 16973562

  cinayet şebeklerinin günahlarını bu şeyhle paylaşacak mı?İsa ya da diğer peygamberler ilk ortaya çıktıklarında insanların en masum beklentileri için öncülük etmişlerdi.Ancak kısa zamanda sömürücü sınıfların hizmetine girdiler.Bu da kaçınılmaz doğaları gereği.Masum, iyi insan olma duygularını alıp egemenin tahakküm aracına hizmet eden kurumlar haline dönüşüyorlar.Hatta işi o kadar azıtıp tam bir kontra faaliyetine dönüştürüyorlar.Tabiki bu sömürü pazarında kendilerine düşen payın önemiyle paralel oluyor..Bunların hesabını vermeden cennete giden bir yol vaadetmeleri memuriyetlerinin gereği...Bu barış kardeşlik göserileri de işin süsü.Kimi kandırıyorsunuz!...Ama kananlarda var işte...Ancak bilim de var.Bilim de vaaaar!....

  saygı gösterelim - altıntaşlı

  sizce papa nazım kıbrisi yi çok mu seviyor. ama onun düşüncelerine saygı gösteriyor. kıbrisinin siyasetle herhangi bir ilgisi yok deletten parada istemiyor. öteki tarafa inanıyor, inaçları doğrultulsunda yaşıyor. dünyanın şuan sahip olduğu evrensel düşüncelere, doğrululuk, dürüstlük, insana saygı v.b sahip olduğunada eminim. onu hor görüpte deus diyen arkadaş emin ol O sana böyle bir şey demezdi. O un inancına göre sen hayvandan da aşağısın ama o sana senin ona dediğini demezdi. Neyse senin inanmadığın ama benim varlığından zerre kadar şüphe etmediğim öteki tarafta hesaplaşırsınız. bu yazıya cevap verirken şahsiyetini ortaya koyda sana cevap vermeyim