Nasrallah: Bölgedeki savaş Amerikan planına teslim olmayı reddeden herkese yönelik

Nasrallah: Bölgedeki savaş Amerikan planına teslim olmayı reddeden herkese yönelik
Nasrallah: Bölgedeki savaş Amerikan planına teslim olmayı reddeden herkese yönelik
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Muharrem etkinlikleri dolayısıyla yaptığı konuşmada ABD'ye sert eleştiriler yöneltti.

RADİKAL - Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Beyrut’un Dahiye semtinde Muharrem etkinlikleri dolayısıyla bir konuşma yaptı. Nasrallah, el-Menar ve el-Meyadin televizyonlarından canlı olarak yayımlanan konuşmasını daha öncekilerin aksine televizyon aracılığıyla değil törenin düzenlendiği salonda yaptı.

Yakın Doğu Haber 'de yer alan habere göre, merasimin güvenliğini sağlayan Lübnan ordusu ve güvenlik güçlerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Nasrallah, konuşmasında bölgesel meselelerle ilgili temel meselelerden söz edeceğini söyledi. Nasrallah, ABD 'nin gücünü çok akıllıca kullandığını belirterek ABD ile İngiltere ve Fransa gibi Batılı ülkelerin bölgede ekonomik, siyasi ve askeri hegemonya peşinde olduğunu vurguladı ve bu hedefi gerçekleştirmek için uzun vadeli bir plana sahip olduklarını söyledi.

Nasrallah: Suriye'de savaşımız sürecek

'ABD BİZDEN İSRAİL'İ KABULLENMEMİZİ İSTİYOR'

ABD'nin bölgedeki tüm halklara, kendisine teslim ve tabi olmayı ve İsrail’i kabullenmeyi dayattığını ve bunlara karşı çıkanlara savaş başlattığını belirten Nasrallah, “ABD, bizden İsrail’i kabullenmemizi istiyor, bunun olmaması durumunda çeşitli şekillerde savaş başlatıyor. Onlar, petrolü, gazı ve diğer doğal kaynakları istiyor. Zahiren bu servetler Arap ve İslam devletlerinin elindeymiş gibi gözüküyor ama gerçekte bu devletler petrolün fiyatını belirlemekten bile acizdir” dedi.

ABD'nin bölgede bağımsız ve kendi çıkarlarıyla ilgili kararları kendisi alan bir ülke istemediğini vurgulayan Nasrallah, ABD'nin bölge ülkelerinden dış politika , güvenlik, ekonomi ve petrol politikalarını Washington’la koordineli hale getirmesini istediğini söyledi ve bölge ülkelerinin milyarlarca dolar silah almasının sebebinin de ABD'nin büyük silah ve petrol şirketleri tarafından yönetilmesiyle açıkladı.

Nasrallah'tan İntifada'ya destek

'KENDİ KARARINI ALAN ÜLKELER ABD'NİN HEDEFİ'

“İsrail tek başına ABD’nin hegemonyası için bir sebep teşkil etmiyor; İsrail’in bizatihi kendisi bu hegemonyanın bir aracıdır. Bu sebeple her açıdan Washington’un desteğine sahiptir” diyen Hizbullah Genel Sekreteri, ABD'nin zayıflaması durumunda İsrail’in bölgede barınamayacağını söyledi.

ABD'nin Netanyahu ile suç ortağı olduğunu belirten Nasrallah, bölgede bağımsız olan ve kendi kararlarını kendisi alan, ekonomik ve teknolojik açıdan ilerlemeye çalışan her ülkenin ABD'nin savaş hedefi olduğunu söyledi.

'IRAK VE SURİYE'DEKİ SAVAŞ BİRDİR'

Bölgedeki "en belirgin diktatörleri" destekleyen ABD'nin demokrasi ve insan hakları söyleminin tamamen bir aldatmaca olduğunu vurgulayan Nasrallah, ne kanundan ne demokrasiden, ne seçimlerden eser olmayan bölgedeki en fasit siyasi rejimleri destekleyen ABD’nin demokrasi ve insan hakları hilesinin bazı halkları da aldattığını ifade etti.

Amerikan hegemonyasını reddeden her ülkenin savaşın hedefi olduğunu belirten Nasrallah, “Farklı şekillerde de olsa Irak ve Suriye’deki savaş birdir. Arap, Batı ve bölge ülkeleri on binlerce tekfirci teröristi topladı, onlara silah ve para verdi. Bunlar ABD'nin bilgisi ve onayı dışında mı oldu?” dedi.

'BU SAVAŞIN KOMUTANI ABD'DİR'

Hizbullah lideri, bölgedeki savaşa liderlik eden ABD'nin bölgedeki dostlarıyla birlikte Irak halkını teslim almak için IŞİD’i kullandığını belirterek Suriye ve Irak’ta "ister tekfirci ister laik olsun Amerikan çıkarları için savaştığına" dikkat çekti ve “bölgede cereyan eden savaşın hedefi halkların Amerikan iradesine teslim olmasını sağlamaktır. Bu savaşı bir Şii-Sünni savaşı olarak göstermek isteyenler de buna hizmet etmektedir” dedi.

ABD'nin Suriye’de, Irak’ta ve aylardır da Yemen’de yaşanan savaşlarla ilgili olarak “Bölgede yaşanan savaş, reform, demokrasi, insan hakları ya da yoksulluk ve cehalet gibi sorunlara çözüm bulmaya yönelik değildir. Bu savaş Amerikan planına teslim olmayı reddeden herkese yöneliktir. Bu savaşın komutanı, Bağdadi, Colani, Zevahiri veya Salman değil, ABD'dir” dedi.

Nasrallah: Şam'ı ele geçirmek isteyenler sendelemeye başladı

'ZİLLET BİZDEN UZAKTIR'

Bölgedeki mevcut şartların İmam Hüseyin ile Yezid dönemindeki şartlarla aynı olduğunu belirten Hizbullah Genel Sekreteri şunları söyledi:

“Teslim olmazsanız sizinle savaşacağız diyorlar, size intihar bombacılarımızı göndereceğiz diyorlar. Tıpkı Yezid ve İbn Ziyad’ın Kerbela’da İmam Hüseyin’e dediği gibi: Eğer teslim olmazsanız sizi öldüreceğiz kafanızı gövdenizden ayıracağız diyorlar. Biz şu an Amerikan planına karşı koymak için tekfircilerle savaşıyoruz. Bizi iki şeyden birini tercih etmeye zorluyorlar. Ya zillet ya da savaş. Biz de tıpkı İmam Hüseyin gibi diyoruz ki zillet bizden uzaktır.” (YDH)

Fisk: Herkes Suriye ordusunun üzerini çizmişti, bir de şimdi bakın

İsrail Filistinlilere şiddette sınır tanımıyor