Nasrallah: İsrail'e cevap vereceğiz

Nasrallah: İsrail'e cevap vereceğiz
Nasrallah: İsrail'e cevap vereceğiz
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail'in Hizbullah komutanı Samir Kantar'ı öldürmesiyle ilgili yaptığı konuşmada, 'İsrail, Kantar'ı kasten öldürdü. Buna karşı uygun zaman, mekan ve yolla cevap verme hakkımız var ve bunu uygulayacağız' dedi.

RADİKAL - Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suriye'nin başkenti Şam kırsalındaki Carmana bölgesinde İsrail jetlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hizbullah komutanı Samir Kantar'ı İsrail'in kasten öldürdüğünü söyledi ve "Buna karşı uygun zaman, mekan ve yolla cevap verme hakkımız var ve bunu uygulayacağız" dedi.

Nasrallah, El Manar televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında, Kantar'ın evinin savaş uçaklarının güdümlü füzeleriyle vurulduğunu belirterek, suikastı İsrail'in yaptığından şüphelerinin olmadığını dile getirdi. Samir Kantar'ı "içimizden biri" diye tanımlayan Nasrallah, Kantar'ın her zaman İsrail'in hedefinde olduğuna dikkati çekerek, "Suriye'deki bazı silahlı gruplar (Özgür Suriye Ordusu) suikasti üstlenmeye çalışıyor. Suikastin arkasında Siyonist güçlerin olduğunu açıkça söylüyoruz" dedi.

Hamas Kantar'ın öldürülmesini kınadı


Öte yandan, Nasrallah, ABD Senatosunun Hizbullah'a yönelik ekonomik yaptırım kararını "Adil olmayan ve yanlış suçlamalar" diyerek eleştirdi. Nasrallah, yaptırım kararının dünyada ve insanların zihinlerinde Hizbullah'ı karalamaya yönelik siyasi suçlamalardan ibaret olduğunu savundu.

Dünyada ve Lübnan'daki hiçbir bankada fonları bulunmadığını belirten Nasrallah, "Bazı bankalar şimdiden önlem almaya başladı. Onları ABD'lilere boyun eğmeme konusunda uyarıyorum" dedi. Lübnan hükümetini, Lübnanlıları ve iş adamlarını koruma konusunda sorumlu davranmaya çağıran Nasrallah, suçlamaların Lübnan yargısı yoluyla yapılması gerektiğini savundu.

Hizbullah: İsrail pişman olacak

Hizbullah yayın organları, uydu operatörleri ve Hizbullah'a yönelik ekonomik yaptırımları içeren yasa tasarısı ABD Kongresi'nin Senato ve Temsilciler Meclisinden oy birliğiyle geçerek, ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanmıştı.

İsrail Hizbullah komutanını öldürdü

İsrail jetlerinin Suriye'nin başkenti Şam'daki Caramana bölgesindeki bir binayı dört uzun menzilli füzeyle hedef aldığı ifade edilmişti. 29 yıl İsrail’deki cezaevlerinde kalan Kantar hakkında Hizbullah’tan yapılan açıklamada, “Siyonist savaş uçakları Caramana’daki bir binayı hedef aldı. Kardeşimiz Mücahid Samir Kantar, birkaç Suriye vatandaşıyla birlikte saldırıda şehit oldu” denilmişti.

1962 doğumlu Kantar, 16 yaşındayken Filistin Halk Kurtuluş Ordusu’nun üç üyesi ile birlikte Lübnan’dan İsrail’e geçerek burada bir saldırı düzenlemiş ve 542 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2008’de iki İsrail askerinin cenazesi karşılığında serbest bırakılan Kantar, İsrail hapishanelerinde en uzun süre tutulan Hizbullah militanı olmuştu. (AA)