Nasrallah: İsrail'e misilleme kaçınılmaz

Nasrallah: İsrail'e misilleme kaçınılmaz
Nasrallah: İsrail'e misilleme kaçınılmaz
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Hizbullah komutanı Samir Kuntar'ın ölümünün birinci haftası münasebetiyle yaptığı konuşmada, 'İsrail'e misilleme kaçınılmaz' ifadesini kullandı.

RADİKAL – Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Hizbullah komutanı Samir Kuntar’ın Suriye’nin başkenti Şam’da İsrail jetleri tarafından hedef alınarak öldürülmesinin birinci haftası münasebetiyle bir konuşma yaptı. Nasrallah, “Sonuçları ne olursa olsun İsrail’e misilleme kaçınılmaz” ifadesini kullandı.

Naharnet’te yer alan habere göre, “Savaşçılarımızın kanını akıtanları affetmeyeceğiz. İsrail’e, tüm sınırlarını ve ötesini izlemesini söylüyoruz, çünkü Hizbullah’ın misillemesi her yerde olabilir” diyen Nasrallah, misillemenin zamanı ve yerinin “Hizbullah savaşçıları ve komutanlarının” elinde olduğunu belirtti. Hizbullah lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

FARELER GİBİ SAKLANIYORLAR

“Herhangi bir yaptırım veya tehditten korkmuyoruz ve savaşçı ve kardeşlerimizin dünyanın neresinde olursa olsun kanlarının akıtılmasına tolerans göstermeyeceğiz. İsrailliler sınırda fareler gibi saklanıyorlar. İsrailler endişeli ve endişeli olmalılar da – sınırda ve İsrail içinde. Onların tehditleri işlerine yaramayacak. Rahatsız olmalısınız. Dışarıda da içeride de. Rahat olmayacaksınız. Rahat yüzü size haram.”

Nasrallah'ın konuşmasını dinleyenler arasında Kuntar'ın eşi Zeynep Bercavi (sağda) ve 2008'de Suriye'de öldürülen Hizbullah’ın üst düzey komutanlarından İmad Muğniye’nin annesi de vardı.

Nasrallah: İsrail'e cevap vereceğiz

Samir Kuntar’ı “direniş okulu için bir ikon” sözleriyle niteleyen Nasrallah, “Samir serbest kaldıktan sonra ailesi ve arkadaşlarıyla normal bir hayat sürdürebilirdi ve askeri olarak dahil olmadan direniş ekseninde kalabilirdi, ancak bunu yapmayı reddetti. Ona sunduğum tekliflerden biri buydu ve ona, entelektüel bir rol oynayabileceğini söyledim” dedi ve ekledi, “İsrail, Kuntar’ın öldürülmesinin macera ve fedakarlığa değeceğine karar verdi. Kuntar’ın Hizbullah için o kadar da önemli olmadığını düşündüler.”

Hizbullah: İsrail pişman olacak

İsrail jetlerinin Suriye'nin başkenti Şam'daki Caramana bölgesindeki bir binayı dört uzun menzilli füzeyle hedef aldığı ifade edilmişti. 29 yıl İsrail’deki cezaevlerinde kalan Kuntar hakkında Hizbullah’tan yapılan açıklamada, “Siyonist savaş uçakları Caramana’daki bir binayı hedef aldı. Kardeşimiz Mücahid Samir Kuntar, birkaç Suriye vatandaşıyla birlikte saldırıda şehit oldu” denilmişti.

İsrail jetlerinin Şam'da vurduğu bina

Hizbullah militanı füzeden böyle kurtuldu

1962 doğumlu Kantar, 16 yaşındayken Filistin Halk Kurtuluş Ordusu’nun üç üyesi ile birlikte Lübnan’dan İsrail’e geçerek burada bir saldırı düzenlemiş ve 542 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2008’de iki İsrail askerinin cenazesi karşılığında serbest bırakılan Kuntar, İsrail hapishanelerinde en uzun süre tutulan Hizbullah mensubu olmuştu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ve Samir Kuntar'ın 16 Temmuz 2008 tarihli fotoğrafı

Hamas Kantar'ın öldürülmesini kınadı

Kantar’ın cansız bedeni öldürülmesinden bir gün sonra başkent Beyrut’ta toprağa verildi. Kantar’ın cenazesi için Beyrut’un güneyindeki Dahiya’da binlerce insan sokağa çıkmış ve Kuntar’ın öldürülmesi Filistin’de de protesto edilmişti. Hizbullah komutanının öldürülmesi Hamas tarafından da kınanmıştı.

İsrail Hizbullah komutanını öldürdü