Nasrallah: Suriye'de büyük taarruz hazırlığındayız

Nasrallah: Suriye'de büyük taarruz hazırlığındayız
Nasrallah: Suriye'de büyük taarruz hazırlığındayız
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'ya karşı Suriye'nin Kalamun bölgesinde 'büyük bir taarruz' hazırlığında olduklarını söyledi.

RADİKAL - Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Hizbullah'a ait El-Manar televizyonunda konuştu. Nasrallah,  ABD 'nin IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyonun önce Irak sonra tüm bölgeyi "mezhebi ve etnik" temellere göre bölmeyi hedeflediğini iddia etti. 

Nasrallah, "Arapları, Kürt, Şii, Sünni diye mezhebi ve siyasi temelli bölmek istiyorlar. Bölge ülkeleri zayıflatılacak, birbirleriyle savaştırılacak ve bölünecek. Irak’ın bölünmesi için attıkları ilk adım, ABD Kongresi’nin aldığı Iraklı grupları silahlandırma kararıdır. Irak’ta yapılan, bölgede yapılandan bağımsız değildir. Yemen’i, Irak’ı, Suriye'yi, tüm bölge ülkelerini bölmek istiyorlar. Hatta kendileriyle işbirliği yapanları bile bölecekler. Gün gelecek Suud’u da bölecekler" dedi.

Nasrallah: Suud rejimine 'Dur' deme zamanı

ÖSO: El Nusra'yla birlikte hareket ediyoruz

'BİZ SALDIRI YAPMADIK'

Suriye'nin Kalamun bölgesinde Hizbullah ve örgütler arasında devam eden çatışmalarla ilgili olarak Nasrallah şunları kaydetti:

"İddia edilenin aksine İdlib ve Cisr eş-Şugur'un düşmesinden sonra yeni bir cephe açmak için bir saldırı yapmış değiliz. Biz onlara saldırmadık. Onlar bize saldırdı. Lübnan topraklarındaki Arsal'da insanları öldürdüler, askerleri kaçırdılar. Biz Suriye’ye girmeden önce Arsal onların işgali altındaydı. Hayali bir tehditten değil, fiilen olan bir durumdan bahsediyoruz."

Husilerin lideri: Yemen'e saldırıları ABD yönetiyor

'OPERASYON KENDİ ADINA KONUŞACAK'

Nasrallah, "Lübnan devleti, sınırdaki terör tehdidine karşı bir şey yapabilecek durumda değil. İnsanlar barış içerisinde yaşasın diye kayıplar vermeye hazırız. Saldırı ve tehditler karşısında eli kolu bağlı duracak değiliz" diye konuştu. Hizbullah'ın, Suriye'nin Kalamun bölgesinde "büyük bir taarruz" hazırlığında olduğunu belirten Nasrallah, "Beklenen Kalamun operasyonundan önce hiçbir beyanatta bulunmayacağız. Operasyon kendi adına konuşacak" ifadesini kullandı. 

Nasrallah: Suudi Arabistan'ın yenilgisi büyük olacak

'ELİ KOLU BAĞLI DURACAK DEĞİLİZ'

Suriye'de El Nusra öncülüğündeki örgütlerin, İdlib ve Cisr eş-Şugur'u ele geçirmesinden sonra psikolojik bir operasyon yapıldığını ileri süren Nasrallah şöyle konuştu:

"Medya ve sosyal medya üzerinden pompalanan propagandalara, psikolojik harekatlara şahit olduk.  Mesela gazeteler, Suriye’nin en önemli müttefiklerinden İran'ın nükleer müzakereler için Suriye’yi sattığını, Rusya’nın desteğini çektiğini yazdılar. Rusya’nın Suriye’den ayrıldığına dair hiçbir gösterge yok. Nasıl Suriye ordusu çöküyor? Söyleyebilecekleri tek şey şu. 'Suriye devleti iki cephede kaybetti'. Suriye’de lokal başarılar, bütün cephenin kaybedildiği anlamına gelmez."

Esad: Çatışmaların kaybedilmesi savaşın kaybedildiği anlamına gelmiyor

'SUUD'UN YEMEN OPERASYONLARI FİYASKO'

Suudi Arabistan'ın Yemen'e düzenlediği operasyonu da 'fiyasko' olarak nitelendiren Nasrallah şöyle devam etti:

"Bana Suudilerin Yemen'de ulaştıkları tek bir hedefi söyleyin. Sana’ya Mansur Hadi’yi getirebildiler mi? Ensarrullah’ın silahını ele geçirebildiler mi? Hepsini bir kenara bırakalım, sadece bir hedeflerine ulaşabildiler mi? İddia ettikleri İran nüfuzunu kırmayı başarabildiler mi? Büyük bir Suudi hezimeti ve Yemenlilerin zaferiyle karşı karşıyayız. Umuda Dönüş operasyonu meydana gelen başarısızlığı örtmek için yapıldı. Suud'un Yemen operasyonları tam bir fiyaskodur."

İran'dan Suudi Arabistan'a nota

İranlı komutan: Suudi Arabistan yıkıcı yanıtla karşılaşacak