Nasrallah: Suudi Arabistan'ın yenilgisi büyük olacak

Nasrallah: Suudi Arabistan'ın yenilgisi büyük olacak
Nasrallah: Suudi Arabistan'ın yenilgisi büyük olacak
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, el-İhbariye televizyonuna konuştu. Nasrallah, Suudi Arabistan'ın Yemen'de yenilgiye uğratılacağını savundu.

RADİKAL - Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Suriye'nin el-İhbariye kanalına gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Nasrallah, Suudi Arabistan'ın Yemen'de büyük yenilgiye uğrayacağını söyledi. Nasrallah, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki Husilere karşı yürüttüğü operasyonla ilgili, "Suudi Arabistan'ın Yemen'deki yenilgisi büyük olacak ve bu kraliyet ailesine yansıyacak" dedi.

Suudi Arabistan'ın, kaybettiği Yemen'i tekrar ele geçirmek istediğini savunan ve İran'ın Yemen üzerinde hakimiyet kurduğu yönündeki sözlerin gerçek dışı olduğunu söyleyen Nasrallah, "Yemen'in Suudi Arabistan'ın kontrolünden çıkması, ABD 'nin kontrolünden çıkması demek. Bu nedenle operasyonu bugün Suudi Arabistan-ABD saldırısı olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Hasan Nasrallah: Kararlılığınız Filistin'de neredeydi?

'SAVAŞLARI KAYBETTİĞİ İÇİN MÜDAHALEYE BAŞLADI'

Nasrallah, şöyle konuştu: "Suudi Arabistan, Suriye, Irak ve Lübnan'da çatışmaların devam etmesi için para ödüyor. Bu işi meşru göstermek için de elinde basın ile para ve fetva için de hocaları var. Aracılar üzerinden Yemen'e karşı yürüttüğü savaşların tamamını kaybettiği için direkt müdahale etmeye başladı. Yemen içindeki eller (Suudi Arabistan'ın) hedefi(ni) gerçekleştiremez. Husilerin Suudi Arabistan'a diyalog görüşmelerine gitmesi durumunda bu boyun eğmek ve teslim olmak demektir."

Nasrallah: Irak'ta sınırlı bir askeri varlığımız var

İran ile P5+1 ülkeleri arasında sağlanan son anlaşmaya da değinerek bundan duyduğu memnuniyetini dile getiren Nasrallah, Suudi Arabistan'ın anlaşmayla ilgili tutumunun İsrail'in tutumu ile kesiştiğini söyledi. 

'SAVAŞIN KISA SÜRMEYECEĞİNİ BİLİYORDUK'

Şah döneminde ABD ve Arap ülkelerinin İran’la çok güçlü ilişkilerinin bulunduğunu hatırlatan Nasrallah, “O dönemlerde Suudi Arabistanlı herhangi bir prens ya da müftü ‘İran Şii ve rafızidir’ demiyordu; ama İran’da İslam devrimi olup Tahran İsrail’le ilişkileri kestikten sonra İran’a karşı yeni bir tutum ve dil kullanılmaya başlandığına tanık olduk” dedi.

Hizbullah'tan İsrail'e iki kelimelik yanıt

Hizbullah’ın Suriye’de teröre karşı savaşa girmesi ile ilgili de konuşan Nasrallah, “Bu seçenek bizim kendi tercihimizdi; bunun sebeplerini de daha önce açıkça ifade ettik. Bunu açıklamaktan hiçbir çekince duymadık ve duymuyoruz. Suriye’deki savaşın uzun süreceğini ve çok sert geçeceğini biliyorduk. Biz en başından beri bu savaşın kısa sürmeyeceğini ve topyekun bir savaş olduğunu biliyorduk. Her düzeyde Suriye yönetiminin 2 ya da üç ay içerisinde devrileceği söyleniyordu. Suriye’ye yönelik tezgahın ve yürütülen savaşın hacmi en başından beri çok büyüktü. Biz bu svaş bir ya da iki yıl sürecek diye bu savaşa girmedik. Bunun çok uzun bir savaş olacağını başından beri biliyorduk” dedi ve Suriye’nin bölgedeki ulusal kararlar alabilen bağımsız birkaç devletten biri olduğu için bu saldırılara maruz kaldığını söyledi.

Hizbullah komutanını CIA ve Mossad öldürmüş

'SENARYOLAR ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞTI'

Lübnan’ın eski Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesinin bölgeye yönelik etkilerine de değinen Nasrallah, “Refik Hariri terörünü gerçekleştirenler, tüm senaryoları önceden hazırlamıştı. Suriye devleti ve siyasi yönetimi var oldukça direnişçi tutumu sürecek ve Suriye’ye karşı savaşanlar yenilecekler. Bu savaşı başlatanların hedefi sadece bazı bölgelere hakim olmak değildi onlar tüm Suriye’yi ve siyasi yönetimini avucunun içine almak istiyordu. ABD'nin ve Körfez’deki bazı Arap ülkelerinin çıkarları bu bölgede güçlü bir Arap ordusu bulunmasını gerektiriyor” dedi.

'SURİYE İÇİN SAVAŞMAK, BÖLGEYİ SAVUNMAKTIR'

Suriye’ye yönelik büyük komplonun başarısız olduğunu belirten Nasrallah, “Suriye Devlet Başkanı'nın cesareti, Suriye ordusunun gücü ve bunların sahip olduğu toplumsal destek Suriye’ye yönelik savaşın başarısız olmasına neden oldu. Böylesine bir savaşta böylesi bir cumhurbaşkanı Allah’ın bir nimetiydi. Suriye için savaşmak, bölgeyi savunmaktır; Suriye’de yönetim devrilip el-Kaide hakim olsaydı Irak’ın ve Lübnan’ın kaderi ne olurdu bir düşünün. Suriye meselesi bir şahıs ya da bir yönetim meselesi değildir. Bunlardan çok daha büyük bir meseledir” dedi.

İranlı vekilden Erdoğan'a sert tepki: İran'a gelme

'İHTİYAÇ DUYULAN HER YERDE OLURUZ'

Nasrallah, Hizbullah güçlerinin Suriye’deki varlığı ve rolü ile ilgili bir soruya da şu cevabı verdi: “Bize ihtiyaç duyulan her yerde gücümüzün yettiği ölçüsünce bulunuyoruz. Biz Suriye ordusuna yardım ediyoruz. Siyasi ve askeri kararlar tamamen Suriyeli yetkililerdedir. Bizden nerede yardım istiyorlarsa orada yardım ediyoruz.” (YDH/AA)

Suudi pilotları ABD kurtardı

ABD İHA'ları Lübnan semalarında