National Geographic'ten 'kapkara' bir İstanbul belgeseli

National Geographic'ten 'kapkara' bir İstanbul belgeseli
National Geographic'ten 'kapkara' bir İstanbul belgeseli
National Geographic'te yayınlanan "Dolandırıcılar Şehri" adlı belgesel önceki gece İstanbul'u konu aldı. Belgeselde İstanbul için hiç de iyi bir probil çizilmedi.

National Geographic’in sunucusu Conor Woodman, ‘Dolandırıcılar Şehri’ belgeseli için dünyanın farklı şehirlerine yolculuk ederek turistlerin maruz kalabilecekleri hırsızlık, dolandırıcılık ve hileleri araştırıyor.

Özellikle taksilerin, halı mağazalarının turistlere fahiş fiyatlar çıkardığını belgeledi. Asıl macera İstiklal Caddesi 'nde yaşandı. Hava kararınca üzerinde gizli kamerayla İstiklal Caddesi'ne çıkan sunucunun hanutçuların çekim alanına girmesi fazla sürmedi.

Yanına yaklaşan kişi, yakınlık kurup bira içebileceği bir mekana götürmeyi teklif etti.

Pavyon-bar karışımı mekana oturduktan sonra biralar söylendi, hemen akabinde bir kadın masalarına oturdu. Toplan 5 bira içildikten sonra Woodman'a gelen hesap 1.700 TL oldu. Bu arada kadın masadan kalkmış, hanutçu da ortadan yok olmuştu.

POLİSİN UMRUNDA DEĞİL
Hesaba itiraz eden, kazıklandığını söyleyen Woodman'a mekanın sahibi tarafından, parayı ödemeye mecbur olduğu "uygun dille" anlatıldı. Bu arada mekana iki polis geldi ama sevinci boşunaydı.

Bölüm şu anonsla bitti: "Turistlerin dolandırılması İstanbul Emniyeti'nin umurunda değil."