NATO Genel Sekreteri: Merkel, içki masasından kalkan ilk kişi olmaz

NATO Genel Sekreteri: Merkel, içki masasından kalkan ilk kişi olmaz
NATO Genel Sekreteri: Merkel, içki masasından kalkan ilk kişi olmaz
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in içki eşiğinin yüksek olduğunu belirterek, 'Şöyle diyelim: Masadan ilk kalkan o olmaz' ifadesini kullandı.

RADİKAL – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç’te Aftenposten gazetesine bir söyleşi verdi. Stoltenberg, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in beyaz şarap içmeyi sevdiğini belirterek, Alman liderin içki eşiğinin yüksek olduğunu söyledi.

Telegraph’ın haberine göre, Merkel’le birçok kez içki içtiğini söyleyen NATO Genel Sekreteri, “O beyaz şarap içer, ben de bira içerim. Dayanıklılığından çok etkilendim. Stralsund’da (2012’de Merkel’in bir zirve gerçekleştirdiği Almanya’nın sahil kasabası) çok güzel bir akşam geçirmiştik. Şöyle diyelim: Merkel masadan ilk kalkan olmaz” ifadesini kullandı.

'UZUN TOPLANTILAR BAĞI GÜÇLENDİRDİ'

2005’ten 2013’e kadar Norveç’te başbakanlık görevinde bulunan Stoltenberg, Merkel’le küresel iklim değişikliğinin tartışıldığı “uzun ve yorucu” görüşmeler esnasında “güçlü bir ilişki” geliştirdiğini belirtti ve 2009’da Kopenhag’da gerçekleşen “uzun toplantıları” hatırlattı. Stoltenberg, “Bu size bir yakınlık veriyor. Obama da benim birçok kez buluştuğum bir insan. Sanırım NATO Genel Sekreteri olmam için beni destekleyenler de onlardı” dedi. Alman Şansölye’nin de 2005’te göreve başladığını belirten Stoltenberg, bu durumun da aralarındaki bağı güçlendirdiğini söyledi.