NATO Genel Sekreteri: Patriotlar konusunda istişare sürüyor

NATO Genel Sekreteri: Patriotlar konusunda istişare sürüyor
NATO Genel Sekreteri: Patriotlar konusunda istişare sürüyor
NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarıyla gerçekleştirilen toplantı sonrası açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,"Türk hava sahası ihlâl edilirse, NATO Türkiye'yi korumaya hazır" dedi.Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını belirten Stoltenberg "Patriotlar konusunda istişareler sürüyor" dedi.

Brüksel'deki NATO savunma bakanları toplantısında Suriye'deki kriz ve Rusya'nın bu ülkede gerçekleştirdiği operasyonlar tartışıldı. Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türk hava sahası ihlâl edilirse, NATO Türkiye 'yi korumaya hazır" dedi. "NATO savunma bakanlarının, Rusya'nın Suriye'deki faaliyetlerinin ciddi endişe yarattığı konusunda hemfikir olduğunu" belirten Stoltenberg, "Türk hava sahasının Rusya tarafından ihlali kabul edilemez. Türkiye ile dayanışma içindeyiz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ DE KORUYORUZ AÇIKLAMASINA" TEPKİ

Stoltenberg, Rusya'dan gelen "Suriye'nin korunmasına destek olmak için yaptığımız eylemler, Türkiye'nin sınırlarını da kapsayan bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunuyor" yönündeki açıklamaya ilişkin bir soru üzerine şu yanıtı verdi: "Türkiye'nin böyle bir yardıma ihtiyacı olduğunu hiç zannetmiyorum. Türkiye NATO içinde güçlü bir müttefik. İkinci en büyük orduya sahip ülke. Türkiye kendini koruyacak güçte bir ülke. Ama biz desteğe her zaman hazırız. 48 saat içinde konuşlanma kapasitemiz var."

AÇIK MESAJ: "NATO SİZİ KORUYACAK"

NATO Genel Sekreteri, birliğin şu anki kapasitesinin iki katına tekabül eden 40 bin kişilik müdahale gücü ve Macaristan ve Slovakya'da yeni karargâhlarla ilgili planların tamamlandığını söyledi. Stoltenberg, "Bunlar tüm NATO üyesi ülkelere açık bir mesaj içeriyor. NATO sizi koruyacak. NATO sahada. NATO hazır" şeklinde konuştu.

PATRİOTLARIN DURUMU 

NATO’nun talebi doğrultusunda 2013’te ABD ve Almanya'nın Türkiye’ye yerleştirdiği Patriotları geri çekme kararı ile ilgili soru üzerine  Stoltenberg, hem Türkiye hem de diğer müttefiklerle füze tehdidine karşı sağlanan korumanın nasıl devam ettirileceği ile ilgili istişarelerin  sürdüğünü belirtti.

'TOPLANTI ÖNCESİ ASKER GÖNDEREBİLİRİZ' DEMİŞTİ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, savunma bakanları toplantısı öncesinde ise yaptığı açıklamada "NATO'nun, güney sınırından gelebilecek tehditlere karşı müttefikini korumak için Türkiye'ye asker göndermeye hazır" olduğunu söylemişti.

NATO: Türkiye'yi tehditlere karşı korumaya hazırız

 TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNDEKİ GERGİNLİK

 Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, Rusya'ya ait savaş uçaklarının hafta sonunda Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle gerilmişti.Rusya Savunma Bakanlığı, ihlallerin, "olumsuz hava koşulları" nedeniyle gerçekleştiğini öne sürmüştü. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, daha önceki açıklamasında, Rusya'nın hava sahası ihlallerinin "kaza" olmadığını söylemişti.