NATO, Kiev'e karıştı Rusya bozuk attı

NATO, Kiev'e karıştı Rusya bozuk attı
NATO, Kiev'e karıştı Rusya bozuk attı

Kiev deki göstericiler, şiddetten uzak olduklarını göstermek için polise çay ve bisküvi ikram etti.

Ukrayna’da hükümet için güvenoylamasına gidilmesi talebinin mecliste reddi üzerine AB ile ticaret anlaşmasının imzalanmamasına öfkeli Batı yanlılarının eylemlerinin ateşi nispeten düşerken, eylemlere polis müdahalesi tepki çekmeye devam ediyor. NATO Dışişleri Bakanları toplantısında göstericilere ‘polisin aşırı güç’ kullanımı kınanıp Kiev’e ‘uluslararası yükümlülüklerine sadık kalıp ifade ile toplantı özgürlüğünü koruması’ çağrısı yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise hükümete itidal telkin edip “Modern bir Avrupa ülkesinde şiddete yer olamaz. Kiev’den özgür yaşamak isteyen kendi halkının sesine kulak vermesini bekliyoruz” dedi.
NATO-Rusya Konseyi’ne katılan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ‘İttifak’ın niye bu tür açıklamalar yaptığını anlamadığı’ eleştirisinde bulunup eylemcilere yüklendi. “Muhalefet safındaki saldırgan eylemleri pek anlamıyorum” diyen Lavrov, ‘dışarıdakilerin Ukrayna’ya müdahil olmaması gerektiğini’ vurgulayıp AB ile imza sürecinin askıya alınmasını da ‘Kiev’in egemenlik hakkını kullanması’ diye yorumladı. Öte yandan güvenoylaması talebinin reddinin ardından dün tekrar toplanan mecliste muhaliflerin baskısı nedeniyle oturum yapılamasa da kabine, olayların başladığı 21 Kasım’dan beri ilk kez bir araya geldi. Önceki gün polisin güç kullanmasından dolayı özür dileyen Başbakan Mikola Azarov ise dün kabinedeki konuşmasında eylemlerin bitirilmesini istedi. “Sokak protestoları için sebepler tükendi” diyen Azarov eylemcilere şöyle seslendi: “Liderleriniz sizi suç işlemeniz için kışkırtıyor. Onlar vekil dokunulmazlığına sığınacak. Ama sizin arkasına saklanacağınız kimseniz yok.”

Gazprom ‘kıyağı’
Moskova da AB ile anlaşmayı imzalamaması için baskı yaptığı Kiev’i ‘ödüllendirmeyi’ unutmadı. Gazprom, Kiev’in denetimindeki Naftogaz’ın ekim-aralık arasında aldığı gazın ödemesini bahara erteledi.