NATO: Kürecik tamamdır

NATO: Kürecik tamamdır
NATO: Kürecik tamamdır

ABD Başkanı Obama nın ev sahipliğindeki NATO zirvesinde Avrupa yı koruyacak füze kalkanının yanı sıra Afganistan dan çekilme stratejisi tartışıldı.

NATO, 2018'de tamamlanacak kalkanın parçası olan Kürecik'teki radarın çalıştığını ilan etti. Obama komutanın NATO'ya geçmesi emrini verdi.

CHICAGO / AP-REUTERS-AA-BBC

ABD ’nin Chicago kentinde 60’a yakın ülkenin katılımıyla düzenlenen NATO zirvesinde, Afganistan’dan çekilme tartışması gündemi belirlerken, Malatya Kürecik’te radarı konuşlandırılan balistik füze savunma sisteminin ara yeteneğinin hayata geçirilmesi kararı ilan edildi. ABD Başkanı Barack Obama da, ABD’nin kontrolünde olan radarın operasyonel kontrolünün NATO’ya devredilmesi talimatı verdi. Beyaz Saray’dan gönderilen ‘Chicago Zirvesi - NATO Kabiliyetleri’ başlıklı bilgi notunda, radardan edinilen bilginin NATO komutanlarına kapsamlı ve gerçek zamanlı operasyonel görünüm sağladığı ve mevcut füze savunma unsurlarını etkin şekilde kullanmalarına imkân tanıdığı belirtildi. 

6 projede Türkiye öncü
Erken uyarı radarının Kürecik’te konuşlandırılmasıyla ilk aşaması tamamlanan sistemin, 2018’de tam kapasiteyle faaliyete geçmesi öngörülüyor. Küresel kriz yüzünden ‘akıllı savunma’ adı altında kilit askeri projeler gündeme gelirken, 20’den fazla projeden 6’sının öncülüğünün Türkiye’ye verilmesi bekleniyor. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, kalkan kararını ‘gerçek bir transatlantik takım çalışması’ olarak niteleyerek, ‘’Bunu ara yetenek olarak adlandırıyoruz. Tüm NATO Avrupa ’yı tam koruma altına almaya dönük uzun vadeli hedefimize uzanan ilk adım. Sistemimiz farklı müttefiklerdeki füze savunma unsurlarını - uydular, gemiler, radarlar ve enterseptörler - NATO komuta ve kontrolü altında birbirine bağlayacak. Avro-Atlantik dışından gelen tehditlere karşı koruma sağlayacak’’ dedi.
NATO’nun 2010 Lizbon zirvesinde, radar planına onay vermesi Rusya’yı kızdırmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, G8 zirvesine katılan Başbakan Dmitri Medvedev ile Obama’ya gönderdiği mektupta, güvenlik , ABD’yle ilişkiler ve ticaret konusundaki görüşlerini aktardı. 

Obama: Çekilme zor olacak
Zirvenin diğer kritik gündemi ise ittifakın 2014 sonuna kadar muharip askerlerini Afganistan’dan çekmesi ve sonrasındaki sürecin belirlenmesiydi. 11 yıldır süren savaşta çatışmaların hâlâ sürüyor olması, çekilme konusunda soru işareti yaratıyor. Rasmussen bu konuda “Afganistan’dan çıkış için acele edilmeyecek. Hedefimiz, stratejimiz ve takvimimiz değişmedi” dedi. Obama ise, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile ortak basın toplantısında çekilme sürecinin zor olacağını, ancak Afganistan’ı asla yalnız bırakmayacaklarını söyledi. Karzai de ‘uluslararası toplumun sırtında yük olmayacakları günü iple çektiklerini’ belirtti. Pakistan’ın Afganistan’daki NATO askerlerine ikmal yollarını yeniden açma pazarlıkları da hararetle tartışıldı. Pakistan, ABD’nin insansız uçaklarla düzenlediği saldırılara tepki olarak kapattığı yolu yeniden açmak için ABD’den araç başına aldığı para miktarının 250 dolardan 5 bin dolara çıkarılmasını istiyordu. İlk günkü görüşmelerde anlaşmaya varılamadı.

NATO’ya karşı gazi isyanı
Chicago, NATO karşıtı çok sayıda gösteriye sahne oldu. Eski askerlerin öncülük ettiği önceki günkü gösteride, Irak’tan dönen 50 kadar Amerikalı asker, madalyalarını zirvenin yapılacağı binanın önüne atmak istedi. Bazı göstericiler de kaynakların Afganistan’daki savaş yerine yeni istihdam alanları kurulması için harcanmasını istedi. Bazı yerlerde polis göstericilere müdahale etti.

Suriye’ye müdahale yok
NATO zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye’de ateşkesi denetleyen BM gözlemcilerinin sayısının arttırılmasını isterken NATO müdahalesi olasılığı gündeme gelmedi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO’nun Beşşar Esad rejimini kınasalar da Suriye’ye müdahale etmek gibi bir niyeti olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, zirve sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile bir araya geldi. Gül, dün gece de ABD Başkanı Barack Obama ile basına kapalı olarak yarım saatlik görüşme yaptı. Ban’la görüşmesinde, Suriye’de 300 gözlemcinin yeterli olmadığını, sayının birkaç bine çıkması gerektiğini söyledi. {CHICAGO/AA-AP}