NATO: Türkiye'nin yanındayız

NATO: Türkiye'nin yanındayız
NATO: Türkiye'nin yanındayız
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi ile ilgili olarak, "Böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağını umuyorum" dedi.

Ankara 'nın talebiyle Suriye 'nin silahsız Türk askeri uçağını düşürmesine verilecek cevabı belirlemek için toplanan NATO üyeleri, Türkiye 'yle tam dayanışma içinde oldukları mesajını verdi. Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen'in başkanlığında 2 saate yakın toplantı yapan 28 ittifak üyesinin daimi temsilcisinin onayladığı ortak açıklamada Suriye şiddetle kınandı. 

Açıklamada, Suriye'nin eyleminin kabul edilemeyeceği vurgulandı. Genel Sekreter Rasmussen'in basın toplantısında okuduğu NATO açıklamasında "Durumu yakından ve büyük endişeyle izlemeye devam ediyoruz ve NATO'nun güneydoğu sınırındaki gelişmeleri kontrol altında tutmaya devam edeceğiz" denildi. Rasmussen, "NATO'nun güvenliği ayrılmaz bir bütündür. Türkiye ile güçlü dayanışma içindeyiz" dedi. Rasmussen, Türk askeri uçağının düşürülmesi konusunda yapılan toplantıda, ittifak üyelerinden her hangi birine yapılan saldırının üye ülkelerin tamamına yapıldığını belirleyen 5. maddeyi tartışmadıklarını söyledi. (AA)