NATO'dan Karadağ'a davet

NATO'dan Karadağ'a davet
NATO'dan Karadağ'a davet
NATO, Karadağ'ı ittifakın 29'uncu üyesi olmaya davet etti. Konuyla ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,'Bu, çok güzel bir ittifakın başlangıcı' ifadesini kullandı.

RADİKAL - NATO, Rusya'nın karşı yöndeki çağrılarına rağmen Karadağ'ı, ittifakın 29'uncu üyesi olması için davet etti. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ikinci gününde, eski Yugoslavya cumhuriyetlerinden Karadağ ile üyelik müzakerelerine başlanması yönünde karar alındı.

Üye devletlerin temsilcilerinin alkışları arasında yapılan duyuruda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bu, tarihi bir karar. Bugün hem Karadağ hem Batı Balkanlar hem de NATO için güzel bir gün. Bu karar, çok güzel bir ittifakın başlangıcı" dedi. Karadağ, aylar sürebilecek katılım sürecinin ardından ittifakın 29. üyesi olacak.

Financial Times: Putin ve Erdoğan birbirlerine tahammül edemiyor

Arnavutluk ve Hırvatistan'ın 2009 yılında katılımının ardından NATO'nun Balkan ülkelerinden birine yaptığı bu ilk davete, Rusya'nın karşı olduğunu biliniyor. 

Erdoğan: Daha önce benimle ilgili Putin'in beyanları hep mert ve cesurluğum üzerinedir

RUSYA: KARADAĞ İLE ORTAK PROJELERİ SONLANDIRIRIZ

Bu arada Karadağ'ın NATO'ya davet edilmesi yönündeki karara Rusya'dan ilk tepki geldi. Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, RİA Novosti haber ajansına demecinde, "Karadağ NATO'ya üye olursa bu ülkeyle olan ortak projeleri sonlandırırız. Buna askeri projeler de dahil" dedi.

NATO, Türkiye için Akdeniz'e uçak ve savaş gemileri gönderiyor

Davutoğlu: Kimse bizden özür dilememizi beklemesin