NATO'dan Rusya'ya füze cevabı

NATO'dan Rusya'ya füze cevabı
NATO'dan Rusya'ya füze cevabı
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey ile Türkiye'nin Patriot füze talebini görüştü

Radikal.com.tr - Görüşmede NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye ’nin Suriye sınırına yerleştirilmesi planlanan Patriot füzelerinin savunma amaçlı olduğunu belirtti.


Rus Bakan da bölgeye yerleştirilecek füzelerle ilgili endişelerini aktardı; sınırda yaşanan sorunlarla ilgili Ankara -Şam arasında doğrudan iletişim hattının kurulmasında yardımcı olabileceklerini söyledi.

Twitter’dan görüşmeyle ilgili açıklama yapan NATO sözcüsü Oana Lungescu, “NATO Genel Sekreteri, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’u aradı. Şeffaflık bağlamında Rasmussen Türkiye’de NATO füzelerinin yerleştirilmesinin sadece savunma nitelikli olduğunu kaydetti.” dedi.

Görüşme ile ilgili bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Türkiye’nin kendi topraklarına Patriot füzelerinin yerleştirilmesi talebi ile ilgili Rasmussen’in Lavrov’u bilgilendirdiği kaydedilen açıklamada; “Sergey Lavrov planın bölgede askeri potansiyeli artıracağı endişelerini dile getirdi. Ankara-Şam arasında muhtemel kazalardan korunmak için doğrudan iletişim mekanizması önerdi.” ifadeleri yer aldı.