NATO'dan Suriye'ye kınama ve uyarı

NATO'dan Suriye'ye kınama ve uyarı
NATO'dan Suriye'ye kınama ve uyarı
Türkiye'nin Suriye'ye karşılık verdiğinin kamuoyuna yansıdığı saatlerde NATO Konseyi, Türkiye'nin yaptığı çağrı üzerine Brüksel'de büyükelçiler düzeyinde toplandı.

Ender DURUEL

BRÜKSEL - NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen başkanlığında yapılan toplantıda, Türkiye ’nin NATO Daimi Temsilcisi Haydar Berk, Suriye-Türkiye sınırında yaşanan gelişmelerle ilgili müttefik ülkelerin temsilcilerine bilgi aktardı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Suriye oybirliği ile kınandı ve uyarıldı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklama şöyle:

’26 Haziran 2012 tarihinde belirtilmiş olduğu üzere, NATO, Suriye’deki durumu yakından takip etmeye devam etmektedir. Suriye rejiminin, uluslararası hukukun aşikar ihlali olan ve de NATO’nun bir üyesinin güvenliğine yönelik tehlike teşkil eden, güneydoğu sınırına yönelik saldırgan hareketleri ışığında, Kuzey Atlantik Konseyi, Washington Anlaşması’nın 4’üncü maddesi çerçevesinde bugün toplanmış ve Suriye kuvvetlerinin, Türkiye’nin bu ülke ile bitişik sınır bölgelerini devamlı olarak bombardımana tabi tutması konusu tartışılmıştır.

3 Ekim 2012 tarihli yapılan ve 5 Türk vatandaşının ölümüne ve de pek çoğunun yaralanmasına neden olan son bombardıman, ciddi bir endişe durumu teşkil etmekte ve tüm İttifak taraflarınca kınanmaktadır. Güvenlik ve dayanışmanın, Washington Anlaşması’ndan kaynaklanan, bölünmezlik ruhu gereği NATO, Türkiye’nin yanında yer almakta, bu müttefike karşı sürdürülmekte olan bu türlü saldırganlığa derhal son verilmesini talep etmekte ve Suriye rejimini, uluslararası hukuku alenen ihlale son vermeye davet etmektedir.’