Nazi terörüne karşı Nazım'la barış çağrısı

Nazi terörüne karşı Nazım'la barış çağrısı
Nazi terörüne karşı Nazım'la barış çağrısı

Halk, Neonazi karşıtı gösteriler düzenliyor.

Haber: CEM ARAS / Arşivi

BERLİN- Almanya ’da Neonazilerin katlettiği 8 Türk, 1 Yunan ve bir Alman polis için yarın Berlin’de düzenlenecek anma töreninde iki kurbanın kızı Nazım’ın dizeleriyle ırkçı nefrete karşı kardeşlik mesajı verecek.
Almanya’da ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün 2000-2006 yılları arasında katlettiği 8’i Türk 10 kurban, yarın Başbakan Angela Merkel’in açılış konuşmasıyla başlayacak törende, Nazım Hikmet’in “Davet” şiiriyle anılacak. Merkel’in konuşması sırasında sahnede kendisine, saldırıların ilk kurbanı Enver Şimşek’in kızı Semiya Şimşek ve sekizinci kurban Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze Kubaşık eşlik edecek. Merkel’in ardından kürsüye çıkacak Şimşek ve Kubaşık, konuşmalarının ardından Nazım’ın şirrini okuyacak. Törende ayrıca Cemal Reşit Rey’in bestesi ve Johann Sebastian Bach’ın eserleri de seslendirilecek. 10’u hayatını kaybeden kurbanlar için, biri geçmişte ırkçı cinayetlere kurban gienler için, biri de ırkçı şiddetin son bulması dileğiyle toplam 12 mum yakılacak. 

1200 kişi katılacak
Törene Merkel’in yanı sıra Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un istifası nedeniyle göreve vekalet eden Bavyera Eyalet Başbakanı Horst Seehofer, federal hükümetin kabine üyeleri, parti genel başkanları, kurbanların yakınları, 2004’te Köln’deki patlamada yaralanan Türk esnafı, Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, bilim, sanat ve spor dünyasından aralarında Türklerin de bulunduğu 1200 kişi katılacak.