'Ne olmuş, biz de dinledik!'

'Ne olmuş, biz de dinledik!'
'Ne olmuş, biz de dinledik!'
ABD'nin Yunanlıları dinlediği ifşaatına yanıt veren eski Dışişleri Bakanı Pangalos "EYP de ABD elçiliğini dinlerdi. Pis işlerde birinciyiz" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dünya çapında 35 liderin de aralarında bulunduğu milyonlarca insanı dinlediğine dair skandalın yol açtığı diplomatik tahribatı gidermek için müttefik ülke liderlerinin dinlenmesine yasak getireceği belirtilirken telekulaka en ilginç tepki Atina’dan geldi. NSA’nın Yunanistan’da da yasadışı dinleme faaliyeti yürüttüğüne dair ifşaat üzerine eski Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) ABD’nin Atina ve Ankara büyükelçiliklerini dinlediğini söyledi. Vima FM’de bir programa katılan Pangalos, NSA’nın müttefik ülkelerin liderlerini dinlemesiyle ilgili sorular üzerine bunun önemli olmadığını belirterek “Biz de ABD’nin Atina ve Ankara’daki Büyükelçisini dinledik” dedi.

“Bu o… çocuğu Pangalos”

Yunan istihbaratının bu konuda önemli başarıları bulunduğunu belirten Pangalos, “Söyleyeceklerim size garip gelecek ama bir zamanlar EYP, ABD’nin sadece Atina’daki büyükelçisini değil, Ankara’daki büyükelçisini de dinlemeyi başarmıştı. EYP, Atina ve Ankara’daki büyükelçilikleri cihazlarla izleyip teyp bandına kaydediyordu. 1990’lı yılların sonunda Dışişleri Bakanı olduğum dönemde büroma her gittiğimde önüme kahve ve simidimle birlikte dinlemelerle ilgili bir yığın kâğıt bırakıyorlardı” dedi. Hürriyet’in Atina Muhabiri Yorgo Kırbaki’nin aktardığına göre 1996-1999 arası dışişleri koltuğunda oturan Pangalos, “ABD’nin Atina ile Ankara büyükelçileri arasındaki telefon görüşmelerinden çok ciddi bir şey öğrenmedim. Çünkü konuşulanların çoğunu zaten biliyordum. Sadece bazen iki ABD büyükelçisi arasında ‘Bu o… çocuğu Pangalos da ne yapıyor?’ ve ‘Bu o… çocuğu bugün beni aradı’ tarzı diyaloglar eğlenceli idi” ifadesini kullandı. Pangalos, “Bu dinlemeler yasal mıydı?” sorusuna da “Şaka mı yapıyorsunuz? Bu soru da ne öyle? Elbette ki casusluk yapıyorlardı. Hem de çok başarılı yapıyorlardı. Milli açıdan gurur duymalısınız çünkü pis işlerde birinciyiz” yanıtını verdi. Der Spiegel dergisine göre NSA’nın 19’u Avrupa’da olmak üzere dünyada 80 dinleme noktası bulunuyor. Bunlardan biri de Atina’daki elçilik binası.

NSA’yı kısıtlama hamlesi

Öte yandan Obama’nın krizi yumuşatmak için NSA’e müttefik liderleri dinlemeyi bırakma emri vereceği belirtildi. Fusion kanalına konuk olan Obama, ‘yapabileceklerini değil yapmaları gerekeni’ yapmaları için tüm gizli servis birimlerine istihbarat toplama yöntemlerini gözden geçirmelerini istediğini söyledi. İstihbaratın ‘nihai kullanıcısı’ olduğunu belirten Obama, bu servislerin ‘kapasitelerinin arttığını’ da inkâr etmedi. Diğer taraftan Washington Post’a konuşan yetkililere göre son 3 yıldır Obama’nın Alman Başbakanı Angela Merkel’i şahsen dinlettiği yönündeki haberlerin aksine başkan geçen yaza kadar müttefiklerin dinlendiğini bilmiyordu. Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın Brezilya ve Meksika’ya ilişkin ifşaatları üzerine düzenlenen toplantıda dinlemenin kapsamıyla ilgili bilgi isteyen Obama’yı en çok şaşırtan 2002’den beri dinlenen ‘devlet liderleri koleksiyonu’ oldu. Obama yalnızca rakip ülkelerin dinlendiğinden haberdardı. Gizli dinleme politikasında değişikliklere gidildiğini kaydeden yetkililer, terör tehlikesine karşı dost ülkelerde istihbarat toplanmaya devam edileceğini aktardı. NSA ayrıca önceden müttefik olup sonra ABD karşıtı haline gelen liderleri de dinleyecek.