Neandertallerin soyu bilinenden çok önce tükenmiş olabilir

Neandertallerin soyu bilinenden çok önce tükenmiş olabilir
Neandertallerin soyu bilinenden çok önce tükenmiş olabilir
Neandertallerin soyunun sanılandan çok daha önce tükenmiş olabileceği bildirildi.

BERLİN - Avustralyalı ve Avrupalı bilimadamlarının, Neandertallerin son kez mesken tuttuğu İspanya 'dan çıkarılan kemikler üzerinde yaptığı inceleme , bu insan türlerinin soyunun sanılandan çok daha önce tükenmiş olabileceğini gösterdi.

Kemikler üzerinde daha önce yapılan incelemeler, Neandertallerin bölgede en son 35 bin yıl önce yaşadığını ortaya koymuştu.

Bilimadamlarının, kemikleri daha genç gösteren karbon moleküllerinin yol açtığı kirliliği filtreleyen gelişmiş bir yöntemle yaptığı inceleme ise kemiklerin, 50 bin yıl öncesine ait olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma, doğrulanırsa, modern insanlarla Neandertallerin bin yıllık dönemde bir arada var olduğu ve muhtemelen çiftleştikleri yönündeki teoriye gölge düşürecek.

Sonuçları “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde İspanya'da Neandertallerin yaşadığı bilinen 11 bölgeden 2'sinden çıkarılan kemiklerin incelendiği, bu nedenle Neandertallerin 35 bin yıl öncesine kadar yaşamış olma ihtimalinin tamamen dışlanmadığı belirtildi.


  ETİKETLER:

  İspanya

  ,

  Modern

  ,

  genç

  ,

  İnceleme