Neçirvan Barzani Maliki ile görüştü

Neçirvan Barzani Maliki ile görüştü
Neçirvan Barzani Maliki ile görüştü
Kuzey Irak yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, yşanan krizin çözümü için Bağdat'ta Başbakan Nuri El Maliki ile görüştü.

TUZHURMATU - Kuzey Irak yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani Bağdat'ta Başbakan Nuri El Maliki ile görüştü. Görüşmede Bağdat-Erbil sorunu ile Irak'taki son siyasi gelişmeler ve krizin çözüm yolları konuşuldu.

Beraberindeki üst düzey bir heyetle Bağdat'a giden Barzani ilk görüşmesini Ulusal İttifak Başkanı İbrahim Caferi ile yaptı.

Daha sonra Başbakan Nuri Maliki ile görüşen Barzani merkezi hükümet ile Kuzey Irak arasındaki sorunların çözüm yollarını konuştu. Maliki ve Barzani'nin Irak'ta yaşanan son gelişmeleri de ele aldıkları ve sorunların uzlaşı yoluyla çözülmesinden yana oldukları bildirildi.

Barzani ve beraberindeki heyet daha sonra Parlamento Başkanı Usame El Nüceyfi ile de bir araya geldi. Görüşme El Nüceyfi'nin Parlamento binasındaki ofisinde yapıldı. Görüşmede merkezi hükümet ile Kuzey Irak yönetimi arasındaki sorunlar ve çözüm yolları üzerinde duruldu. Barzani, El Nüceyfi'ye Bağdat temasları hakkında da bilgi verdi. Barzani-El Nüceyfi görüşmesinde Irak'taki son kriz ve gelişmeler de ele alındı.

Kuzey Irak yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürt heyeti daha sonra Ulusal İttifak Başkanı İbrahim Caferi ve Ulusal ittifak heyeti ile bir araya geldi. Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların çözüm yolları ile Kuzey Irak listesinin Parlamento oturumlarını boykotu konuşuldu. Taraflar sorunların çözülmesi için görüşmelerin devam etmesinden yana olduklarını dile getirdi. Görüşmede Maliki'nin kurmaylarından Kanun Devleti Listesi'nin Parlamento Grup Başkanı Halit El Attıya da hazır bulundu.

Barzani'nin Bağdat ziyaretine ilişkin Irak Türkmen Cehpesi sözcüsü ve Kerkük İl Meclisi Üyesi Ali Mehdi bir açıklama yaptı. Mehdi açıklamasında merkezi hükümet ile Kuzey Irak bölgesi arasındaki görüşmelerde Türkmen temsilcisinin de bulunması gerektiğini söyledi.

DHA - Ahmet Haşim MUHTAROĞLU