Nefesler ateşkes için tutuldu, İsrail vurdukça vurdu

Nefesler ateşkes için tutuldu, İsrail vurdukça vurdu
Nefesler ateşkes için tutuldu, İsrail vurdukça vurdu
Dün gece Filistinli örgütlerin kabul ettiği ateşkes anlaşmasına Tel Aviv'den yanıt beklenirken İsrail, Gazze'yi havadan ve denizden bombaladı.

İsrail dün gece Mısır’ın arabuluculuğunda Filistinli örgütlerle ateşkesin sağlanmakta olduğuna dair haberlere parallel olarak Gazze’deki operasyonların şiddetini artırdı. Hamas yetkilisi Ayman Taha’nın dün akşama doğru Reuters’a “Mısır aracılığıyla anlaşma sağlandı. 21.00’da ilan edilecek, gece yarısı yürürlüğe girecek” diye yaptığı açıklamanın ardından hareketle saatler yaşandı. Ancak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun sözcüsü Mark Regev’in CNN’e “Henüz biz o noktada değiliz. Top hala sahada” demesiyle pazarlıkların sürdüğü anlaşıldı. Mısırlı bir yetkili taraflar arasında görüşmelerin sürdüğünü ve ‘umutlu olduklarını’ belirterek “Hala İsrail’in cevabını bekliyoruz” diye konuştu.
Hamas yetkilisi Musa Ebu Marzuk ise “Henüz anlaşmaya varamadık ama ilerliyoruz büyük olasılıkla bu gece olacak” sözleriyle umudunu dile getirdi. Gazze’de bulunan Dışişleri Ahmet Davutoğlu ise AA’ya demecinde “Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu (dün) gece saat 12.00’de ateşkes yürürlüğe girecek” ifadelerini kullandı.

Banka da vuruldu İsrail’in saldırıları ise dün gece iyice şiddetlendi. Önceki akşam başta yollar ve köprüler olmak üzere 100’den farklı noktayı vurarak Gazze’nin altyapısını hedef alan İsrail dün Ulusal İslam Bankası’nın merkezini bombaladı. Hamas, ambargoyu hafifletmek için kurduğu bu banka aracılığıyla çalışanların maaşını ödüyordu. İsrail’in dün Gazze’ye yönelik hava saldırılarında Hamas’ın El Aksa televizyonundan Mahmud Komi ve Hüsam Salama adlı kameramanlar ve El Kuds kanalından bir yönetmen de hayatını kaybetti. Ürdün hükümeti, İsrail’in Gazze’deki Ürdün Sahra Hastanesi’ne saldırdığını kaydetti.

İsrail’den ilk askeri kayıp
Gazze’nin roket saldırı sonucu bir sivil ve Eşkol’de bir İsrail askerinin ölmesiyle ordu ilk kez kayıp verirken İsrail’in operasyonlar sırasındaki kayıp sayısı 5’e çıktı. 14 Kasım’dan beri ölen Filistinli sayısı 125’i geçerken, 1000’den fazla kişi de yaralandı. İsrail ordusu ise dün Gazze’den 135 roketin atıldığını, 67’sinin İsrail topraklarına düştüğünü, 42’sinin de Demir Kubbe tarafından etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

ABD elçiliğine saldırı
Roket korkusunun yaşandığı Tel Aviv’de ise 40 yaşında bir İsrail vatandaşı balta ve bıçakla ABD Büyükelçiliği’ne saldırdı. Saldırının nedeni açıklanmazken korumanın da olay sırasında ‘yanlışlıkla kendisini yaraladığı’ belirtildi.

Askerden biyolojik vasiyet
Gazze’ye operasyona paralel olarak İsrailli askerler arasında ‘biyolojik vasiyet’te bulunanlar arttı. Onlarca asker dondurulan sperm ve yumurtalarının ölmeleri durumunda kullanılması için başvuruda bulundu. Yeni Aile Derneği Başkanı Irit Rosenblum, çoğu evli ama çocuk sahibi olmamış yaklaşık 30 askerin başvurduğunu kaydetti. Normal koşullarda en fazla 5 başvuru aldıklarını söyleyen Rosenblum, 75 bin yedek askerin kara operasyonuna çağrılmasından sonra başvuruların arttığını ifade etti.