Nekrofili yasası!

Nekrofili yasası!
Nekrofili yasası!
Mısır Parlamentosu'na sunulan ve erkeklerin ölen eşleriyle ölümden sonraki ilk 6 saatte seks yapmasına imkân veren yasa tasarısı, kadın hakları örgütlerini ayağa kaldırdı.

Mısır Parlamentosu'na sunulan iki yasa tasarısı büyük tartışmalar yarattı... Sapkınlık dolu yasa tasarısı 'Kocalara, ölen eşleriyle ilk 6 saat seks yapabilme' hakkı getiriyor...

Mısır'da Müslüman Kardeşler ve Selefilerin çoğunlukta olduğu parlamento, tartışma yaratan iki yasa tasarısını görüşmeye hazırlanıyor. Tasarılardan ilki genç kızların evlenme yaşının 14'e düşürülmesi. Diğeri ise erkeklere, ölen eşlerinin cesetleriyle, ölümden sonraki ilk 6 saat içerisinde seks yapma hakkı tanınması. El Arabiya'nın haberine göre Ulusal Kadın Konseyi (UKK) Başkanı Doktor Mervat el Talavi, Parlamento Başkanı Saad el Katatni'ye gönderdiği mektupla, iki tasarının da yasalaşmasının önüne geçilmesini talep etti. Konsey, İslamcı vekillerin "Kuran-ı Kerim'i kendilerince yorumlayarak kadınların eğitim ve istihdam haklarına kısıtlama getirmeye çalıştığını" belirtiyor.

ÖLÜMDEN SONRA EVLİLİK GEÇERLİ
Nekrofili konusu, Mayıs 2011'de Faslı imam Zamzami Abdül Bari'nin açıklamalarından sonra tartışma konusu olmuştu. İmam Bari, evliliğin ölümden sonra da geçerliliğini sürdürdüğünü, kocaların olduğu kadar kadınların da ölen eşleriyle seks yapma hakkına sahip olduklarını söylemişti.

KESİNLİKLE BÖYLE BİR KANUN TEKLİFİ YOK
Hürriyet ve Adalet Partisi Sözcüsü Hasan Abdülgani ise, Mısır'da ölen eşlerle ilgili yasa çıkarılacağı haberlerini kesin bir dil ile yalanladı.

Abdülgani, bu tür haberlerin Mübarek rejimi sonrası İslami kesimin ilk kez büyük çoğunluğa ulaştığı Halk Meclisi'nde, Müslüman Kardeşler ile Hürriyet ve Adalet Partisi'nin çalışmalarını baltalamak üzere kasıtlı çıkarıldığını söyledi.

Halk Meclisi'nde bu konuda verilmiş bir kanun teklifi bulunmadığını, söz konusu olayın komisyonlarda dahi konuşulmadığını belirten Abdülgani, "Haberlerde, Mısır Ulusal Kadın Konseyi Başkanı Dr. Murvet El Talavi'nin ölen eş ile cinsel ilişkiye girme ve kızlar için evlenme yaşının 14'e düşürülmesini öngören kanun tasarısının meclisten geçmemesi için Halk Meclisi Başkanı Dr. Saad El Katatni'ye mektup yazdığı belirtiliyor. Sayın Katatni'ye gönderilen böyle bir mektup yok" şeklinde konuştu.


Söz konusu haberlerin uydurulduğunu ve son 3 aydır Müslüman Kardeşler'i karalama kampanyasının bir ürünü olarak gazetelerde yer aldığını ileri süren Hürriyet ve Adalet Partisi Sözcüsü Hasan Abdulgani, "Bu haberler kesinlikle yalandır ve gerçek ile uzaktan yakından alakası yoktur" dedi.