Nemtsov zanlısı Dadaev'e işkence iddiası

Nemtsov zanlısı Dadaev'e işkence iddiası
Nemtsov zanlısı Dadaev'e işkence iddiası
Rus muhalif siyasetçi Boris Nemtsov cinayetiyle ilgili gözaltına alınan baş zanlıya işkence uygulandığı iddia ediliyor.

RADİKAL - Rusya’da muhalif politikacı Boris Nemtsov cinayeti ile ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerden baş zanlı Zaur Dadaev’e sorgusu sırasında işkence uygulandığı iddia edildi. Kremlin Sarayı’na bağlı İnsan Hakları Komisyonu’nun üyesi Andrey Babushkin, Dadaev’in suçunu işkence altında kabul ettiğine dair deliller bulunduğunu dile getirdi.

Salı günü Dadaev’i tutuklu bulunduğu hücrede ziyaret eden Babushkin, Çeçen zanlının vücudunda çok sayıda yara ve darp izi olduğunu ifade etti.

Rusya'da muhalif siyasetçi Boris Nemtsov öldürüldü

Nemtsov'un sevgilisi: Katillerin yüzlerini göremedim

SUÇUNU KABUL ETMİŞTİ

Rus güvenlik güçleri, söz konusu cinayet ile ilgili olarak geçtiğimiz hafta sonu beş şüpheliyi gözaltına almıştı. Bu zanlılardan Çeçen Zaur Dadaev, Rus makamların açıklamasına göre suçunu kabul etmişti. Dadaev ve cinayet ile suçlanan bir başka Çeçen diğer üç şüpheli ile birlikte, soruşturmayı yürüten savcının talebi doğrultusunda tutuklu bulunuyor.

Kadirov: Putin için ölürüm

55 yasındaki Boris Nemtsov 27 Şubat’ta, başkent Moskova'da Kremlin Sarayı’nın duvarı önünde vurularak öldürülmüş, hükümet karşıtı muhalif politikacıya karşı işlenen bu cinayet Rusya’da ve dünyada yoğun tepkilere neden olmuştu.

Rusya’da bir dönem başbakan yardımcılığı görevinde de bulunan Nemtsov, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in öne çıkan rakiplerinden olmasının yanı sıra ülkesinin Ukrayna politikasını da sert bir dille eleştirmesi ile tanınıyordu.

Nemtsov cinayeti dikkatleri Kadirov'a çevirdi

Kremlin'in kameraları kapalı mıydı?

Moskova'dan 'kiralık koca' uygulaması