Nemtsov'un sevgilisi: Katillerin yüzlerini göremedim

Nemtsov'un sevgilisi: Katillerin yüzlerini göremedim
Nemtsov'un sevgilisi: Katillerin yüzlerini göremedim
Rusya'nın başkenti Moskova'da Kremlin yakınlarında öldürülen muhalif siyasetçi Boris Nemtsov'un sevgilisi Anna Durizkaja, saldırıyla ilgili konuştu. Durizkaja, 'Katillerin yüzlerini göremedim' dedi.

RADİKAL - Rus muhalif politikacı Boris Nemtsov'un öldürülmesi ile ilgili soruşturma devam ediyor. Cinayetin tek görgü tanığı olan Nemtsov'un kız arkadaşı Anna Duritskaya'nın sorgulama süreci tamamlandı. Cinayetin kıskançlık nedeni ile işlenmiş olabileceğine inanmadığını söyleyen Duristkaya "Ben de Nemtsov da hiçbir zaman böyle bir tehdit almadık" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, vurulma anından önce Nemtsov'la birlikte yemek yiyip ardından Bolshoy Moskvoretsky Köprüsü'nden yürüdüklerini aktaran Duritskaya,  şüphe uyandıracak hiçbir şey yaşanmadığını ifade etti. Katili ve bindiği aracın plakasını göremediğini belirten genç kadın , "Katili görmedim çünkü arkadan geliyordu. Sırtımı çevirip baktığımda sadece beyaz renkli bir araç gördüm. Aracın markasını da plaka numarasını da göremedim" ifadelerini kullandı.

MOSKOVA'DAN KİEV'E GİTTİ

Sorgusu tamamlanan Duritskaya, Moskova'dan ayrılıp Kiev'deki ailesinin yanına gitti. Duristkaya'nın avukatı Vadim Prohorov, müvekkilinin soruşturma sürecine katkı sunmaya devam edeceğini açıkladı. Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Vladimir Markin de Duritskaya'nın gerekmesi halinde Moskova'ya gelmeye hazır olduğunu söylediğini aktardı.

Bu arada Markin, soruşturma kapsamında cinayetin gerçekleştiği bölgede kaydedilen güvenlik kamerası görüntülerinin uzmanlar tarafından incelenmeye devam ettiğini de açıkladı.

Rus lider Nemtsov suikastini kameralar görüntülemiş

'KAMERALAR KAPALI' İDDİASI YALANLANDI

Öte yandan Nemtsov'un vurulma anı sırasında bölgedeki kameraların kayıt yapmadığı iddiası ise Moskova Belediyesi Enformasyon Teknolojileri Departmanı tarafından yalanlandı. Yapılan açıklamada, olay gecesi çekilen tüm video kayıtlarının soruşturmayı yürütülen birimlere teslim edildiği belirtildi.

Rusya'da muhalif siyasetçi Boris Nemtsov öldürüldü

LAVROV: NEMTSOV CİNAYETİ AŞAĞILIK VE KİRLİ BİR SUÇ

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Nemtsov'un öldürülmesini "aşağılık ve kirli bir suç" olarak tanımladı. Cenevre'de gerçekleşen BM İnsan Hakları Konseyi oturumunda konuşan Lavrov, cinayetin aydınlanması için gereken her şeyin yapılacağını açıkladı. Rus bakan, "Bu kirli suç, yasalara uygun bir şekilde araştırılacak. Suçlular sorumluluktan kaçamayacak." dedi.

Lavrov, Nemtsov cinayeti hakkında ispata dayanmayan siyasi içerikli ve provokatif değerlendirmeler yapılmasının ise çok yanlış olduğunu vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanı, "İnsan hakları prensiplerinin siyasi ve ekonomik amaçlar uğruna ve başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmek amacıyla kullanılması kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Kremlin'in kameraları kapalı mıydı?