Neo-Naziler yargıya hesap veriyor

Neo-Naziler yargıya hesap veriyor
Neo-Naziler yargıya hesap veriyor
Neonazi NSU örgütünün davası Münih'te başlarken, sanık Zschaepe'nin rahatlığı dikkat çekti. Dava 14 Mayıs'a ertelenirken eylemciler ırkçılığı protesto etti.

Almanya’da 2000-2007 arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı ve Neo-Nazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) hücresinin davası dün başladı. Ülkede ‘2. Dünya Savaşı sonrasının en önemli yargılaması’ kabul edilen dava, ırkçı cinayetlerin 5’i Bavyera eyaletinde işlendiği için Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülürken, 5 sanık hâkim karşısına çıktı. Başzanlı olan NSU’nun yaşayan tek üyesi Beate Zschaepe’nin rahat tavırları dikkat çekti. Basında kaçma riski olduğu için mahkeme salonuna elleri ve ayakları kelepçeli getirileceği haberleri yer alan Zschaepe’nin siyah takım elbise ve topuklu ayakkabılar giyip halka küpeler taktığı görüldü.

Kameralara arkasını döndü

Duruşmadan 1 saat kadar önce zırhlı araçla mahkeme binasına getirilen Zschaepe salona binanın garajından alındı. Zschaepe, salona girdikten sonra basına ve salondakilere sırtını dönerek 45 dakika avukatlarıyla konuştu. Zschaepe’nin bu sohbet sırasında bir avukatının verdiği sakızı çiğnemesi de dikkat çekti.

Reddi hâkim talep edildi

Duruşmada Zschaepe’nin avukatları, mahkeme heyetine başkanlık eden hâkim Manfred Götzl’ün, avukatların üzerinin aranması talimatını verdiği ve tarafsız olmadığını ileri sürüp davaya başka bir yargıcın bakmasını talep etti. Götzl duruşmanın güvenliğini sağlamak amacıyla aldığı önlemlerin anayasaya uygunluğunun altını çizip talebi geri çevirdi. Sanık avukatlarının reddi hâkim taleplerinin incelenip karar verilmesi için duruşma 14 Mayıs’a ertelendi.
12 savunma avukatı ile kurban yakını 80 müdahilin 53 kişilik avukat ekibinin yanı sıra TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün başkanlığındaki altı kişilik delegasyon AK Parti vekilleri Çağatay Kılıç ve Osman Can ile CHP ’den Ali Kılıç da salondaydı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı mahkeme binasının dışında da ırkçılığa karşı protesto gösterileri vardı.

Belediye başkanı devrede

İki Türk kadın, ellerindeki ‘Adalet istiyoruz’ yazılı pankartla mahkeme binasına girmek isteyince kısa süreli bir arbede yaşandı. Bağırıp çığlık atan kadınlar, ellerindeki kırmızı boya dolu şişeyi yere atıp parçaladı. Polisin ablukaya aldığı kadınlar, yere yatırılıp etkisiz hale getirildi. Kadınları gözaltına almak üzere olan polislere diğer eylemciler tepki gösterdi. Münih Belediye Başkanı Christian Ude’nin araya girmesiyle polis, kızların bariyerlerin arkasında durmasına izin verdi. Ayrıca Güney Bavyera Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu’nca düzenlenen eylemde de ırkçılığı protesto amacıyla siyah balonlar havaya uçuruldu ve mahkeme binasının önüne siyah çelenk bırakıldı. Irkçı cinayetlerin aydınlatılmasını isteyen eylemciler NSU kurbanlarının fotoğraflarını taşırkan, ‘Hitler’in çocuğu Zschaepe hesap vereceksin’ yazılı döviz dikkat çekti.
Haftada 3 gün görülecek davanın 85 duruşmayla 16 Ocak 2014’te bitmesi planlanıyor. Ancak Götzl “Dava 2.5 yıl sürebilir” demişti. Başsavcı Herbert Diemer’in 488 sayfalık ve 280 bin belgeli iddianameyi okuyacağı davada, 600 şahit dinlenecek. İlk başta mahkemede konuşacağını söylese de, avukatlarının tavsiyesiyle susma kararı alan Zschaepe, cinayetlerde suç ortağı olmak, terör örgütü üyeliği ve kundaklamayla suçlanıyor. 4 sanık Holger G, Casrten S, Andre E., ve Ralf Wohlleben, NSU’ya yardımdan yargılanıyor. 10 cinayetin yanı sıra cinayete teşebbüs, bombalı saldırı ve 15 banka soygunu da suçlamalardan. Diğer iki NSU üyesi Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın 4 Kasım 2011’de intiharıyla ırkçı cinayetler ortaya çıkmıştı. (MÜNİH / AP-REUTERS-DW)