Neonazi kurbanları gözyaşları ile anıldı

Neonazi kurbanları gözyaşları ile anıldı
Neonazi kurbanları gözyaşları ile anıldı
Almanya'nın Schwondorf kentinde 17 Aralık 1988 gecesi evlerinin kundaklanması sonucu feci şekilde yanarak hayatlarını kaybeden Fatma Can, Osman Can ve oğulları Mehmet Can ile Jürgen Hübner belediyenin aldığı kararla bir kez daha resmi törenle anıldı

SCHWANDORF - Schwandorf kentinde 24 yıl önce 17 aralık tarihinde aşırı sağ görüşlü Josef Seller’in kundaklaması sonucu çıkan yangında hayatlarını kaybeden Fatma Can, Osman Can ve oğulları Mehmet Can ile Jürgen Hübner törenle anıldı. Saat 14.00’de Dominikanerinnen Sokağı’nda Medchenrealschule’de gerçekleşen anma töreni Okul müdiresi Marlies Hoffmann’ın konuşması ile başladı. Daha sonra Schwandorf Belediye Başkanı Helmut Hey, Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil ve Din hizmetleri Ataşesi Cafer Acar terörü ve aşırı sağcıları kınayan birer konuşma yaptı.

BARIŞ DUASI YAPTILAR
Protestan kilisesinden papaz Arne Langbein ile Schwandorf Türk İslam merkezi Din görevlisi Halil Sekmen barış duası yaptıktan sonra kundaklanan Habermeir-Haus adlı evin önüne gelindi. Burada saygı duruşu gerçekleşti. Kurbanların adı yazılı ve duvara çakılı olan levha çiçeklerle bezendi.

BAŞKA EVDE OLDUĞU İÇİN KURTULDU
Kundaklama tarihinde bir başka evde olduğu için kurtulan Leyla Kellecioğlu (Can) törene çocukları ile birlikte katılarak acıyı bir kez daha derinden yaşadı.

dha - Taner Tüzün


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  Belediye

  ,

  Papaz

  ,

  Okul

  ,

  Aralık