'Neonazilerden korkuyorum' diyen başkan istifa etti

'Neonazilerden korkuyorum' diyen başkan istifa etti
'Neonazilerden korkuyorum' diyen başkan istifa etti
Almanya'nın doğu eyaletlerinden Sachsen Anhalt'ta, 2 bin nüfuslu Tröglitz Belediye Başkanı'nın neonazi tehditleri üzerine istifası Almanya'yı şoke etti.

RADİKAL - Almanya 'da son zamanlarda yükselen göçmen karşıtı hareketler tedirginlik yaratırken, neonazi tehdidi de artmaya başladı. 

Hürriyet 'ten Celal Özcan'ın haberine göre, Almanya'nın eski doğu eyaletlerinden Sahsen Anhalt'ta 2 bin nüfuslu Tröglitz kentinin fahri ve bağımsız Belediye Başkanı Markus Nierth istifa etti. Başbakan Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) tarafından belediye başkanlığına aday gösterilip seçilen Markus Nierth'in istifa nedeni, neonazi baskısına sessiz kalınması.

Olay şöyle: Tröglitz Belediye Başkanı Nierth, şehre 50 mülteci yerleştirmek isteyince, kıyamet koptu. Neonaziler Belediye Başkanı'nı hedef aldı ve evinin önünde gösteri yapmak istedi. Markus Nierth, evinin önünde gösteriye izin verilmesi üzerine, geçen hafta “önce ailem gelir, onları korumam gerekir” diyerek istifa etti.

ALARM ÇANLARI

Belediye Başkanı Nierth'in istifası Almanya'yı şoka soktu. Ülkede neonazi tehdidiyle ilk kez bir belediye başkanı istifa ediyordu. Bundan önce böyle bir olay yaşanmadı. Markus Nierth'in istifasıyla ilgili açıklamaları çok düşündürücü. Belediye Başkanı Nierth özetle şöyle diyor: “Ben neonazilerin tehdidinden korkarak istifa etmedim. Kentte neonazi oranı yüzde bir. NPD'nin gösterisine de dayanırdım. Ama kaymakamlık ve siyasetin korumasının kırıldığını görünce, çok derin düş kırıklığı yaşadım. Yalnız ve yüzüstü bırakıldım. Önce ailem gelir. Ailemi korumak zorundayım.”

İstifayı tüm partiler alarm çanları” olarak niteledi. Şimdi Belediye Başkanı'ndan istifasını geri almasını istiyorlar. Bu olaylardan oldukça yorgun düşmüş olan Markus Nierth ise, “Günlerdir yaşadığım baskı ve olaylar beni çok sarstı. Dinlenmeye ve kendimi toparlamaya ihtiyacım var” diyerek, istifadan vazgeçme çağrılarını reddetti.