Nepal depremi Amasya'nın kuruluşunu hızlandırdı

Nepal depremi Amasya'nın kuruluşunu hızlandırdı
Nepal depremi Amasya'nın kuruluşunu hızlandırdı
Nepal'in başkenti Katmandu yakınlarında 25 Nisan'da yaşanan depremden sonra dünya kıtalarının birbirine daha da yaklaştığı ve Amasya adlı süperkıtanın kurulmasının hızlandığı tezi ortaya atıldı.

RADİKAL - Bilim insanları, Nepal’in başkenti Katmandu'da cumartesi günü yaşanan 7.8 büyüklüğündeki depremden sonra dünya kıtalarının birbirine daha da yaklaştığını belirtti. Buna göre, Amerika ve Asya kıtaları 50 ila 100 milyon yıllık bir zaman zarfında birleşecek ve “Amasya” (Amerika ve Asya kelimelerinin birleşimi) adıyla yeni bir süper kıta ortaya çıkacak.

Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’nden jeolog Dr. Zheng-Xiang Li, Nepal’e giderek Avrasya ve Hindistan tektonik plakalarının birbirine yaklaşmasıyla ilgili verileri topladı. Depremin ardından bu bölgenin 3 metre kaydığı tespit edilmişti. Amasya süperkıtasının oluşacağına ilişkin tezler ise çok yeni sayılmaz.

Nepal'de 4 gün sonra gelen mucize

Muhabir haberi bıraktı, ameliyata girdi!

ABD ’deki Yale Üniversitesi bilim insanları, 2012 yılında yaptıkları bir çalışmada da bunun milyonlarca yıl sonra mümkün olabileceğini, Dünya’nın merkezinin ise kuzey kutbu olacağını ileri sürmüştü.(Habertürk)

Nepal'de mucize kurtuluşlar

Nepal'de depremden sonra yokluk: Hastanede yaralar viskiyle temizleniyor

BM: Nepal'de deprem sekiz milyon kişiyi etkiledi