Nepal'de büyük yıkım: Can kaybı 2 bini aştı

Nepal'de büyük yıkım: Can kaybı 2 bini aştı
Nepal'de büyük yıkım: Can kaybı 2 bini aştı
Son 80 yılın en şiddetli depremiyle sarsılan Nepal'de korkunç bir yıkım yaşanıyor. Ölenlerin sayısı 2 bini aşarken, 5 bine yakın kişi de yaralandı. 6,7'lik artçı deprem de bugün Nepal ve Hindistan'ı salladı.

RADİKAL – Nepal'de dün meydana gelen 7.9 büyüklüğündeki depremin yol açtığı yıkım büyüyor. Ölü sayısının 2 bini aştığı Nepal'e dünyanın birçok noktasından yardım teklifi yağıyor.

Orta Asya'da Çin ile Hindistan arasında yer alan dağlık ülke Nepal'de, cumartesi günü Türkiye saati ile 09.11 sıralarında meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 6.7 büyüklüğünde olan çok sayıda artçı deprem de meydana geldi. Nepal hükümeti, merkez üssü başkent Katmandu ile batısındaki Pokhara arasındaki bölgede olan depremin ardından tespit edilebilen ölü sayısının 2 bine yaklaştığını açıkladı. Reuters haber ajansı ise bu sabah itibariyle depremde can verenlerin sayısının 2 bin 150'ye ulaştığını duyurdu. Şu ana dek yaklaşık 5 bin de yaralı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, yaklaşık 28 milyon nüfusa sahip Nepal'deki 4,6 milyon kişinin depremden etkilendiğini açıkladı.

Yerin sadece 2 kilometre derinliğinde oluşan depremin ardından kırsal kesimde haber alınamayan yerleşim yerleri olduğundan ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Hükümet, son 80 yılın en büyük felaketini yaşayan ülkede olağanüstü hal ilan etti. Nepal Enformasyon Bakanı Minendra Rijal, "Halkımızın yardıma ihtiyacı var. Bu tür bir felaket konusunda çok daha bilgili ve donanımlı uluslararası kuruluşların desteğini bekliyoruz" dedi.

Depremde ağır hasar gören yollar trafiğe kapanırken telefon hizmetleri durma noktasına geldi. Başkent Katmandu'daki uluslararası havaalanı da uçuşlara kapatıldı.

Ülkenin tamamında hissedilen deprem, , komşu ülkeler Hindistan ve Bangladeş'te de can ve mal kaybına neden oldu. Hindistan'ın kuzeyinde 44 kişinin öldüğü, çok sayıda binanın yıkıldığı bildirildi. Bangladeş'te 4, Tibet'te de 17 kişi deprem nedeniyle yaşamını yitirdi.

EVEREST'TE ÇIĞ

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest'e tırmanmak isteyen dağcıların toplandığı ana kamp, deprem nedeniyle oluşan çığın altında kaldı, 17 kişi öldü. Çığ altında kalan 61 dağcı, yaralı olarak kurtarıldı. Nepal Dağcılık Derneği yetkilileri, yaralananlardan 22'sinin durumunun ağır olduğunu belirtti. Nepalli yetkililer, dağ eteklerindeki kamplarda tırmanış hazırlığında olan yüzden fazla dağcının helikopterlerle kurtarıldığını açıkladı.

Ölenler arasında Google'ın yöneticilerinden Daniel Fredinburg da bulunuyor.

TARİHİ YAPILAR DA YIKILDI

Ulusal gelirinin büyük kısmı turizme dayanan, Nepal'deki depremde yüzlerce yıllık tapınaklar ve tarihi anıtlar da yerle bir oldu. Depremde yıkılanlar arasında UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunan 62 metre yüksekliğindeki Dharahara Kulesi'nin yanı sıra eski kraliyet sarayı da bulunuyor. Turistlerin kentin manzarasını görmek için çıktığı, 19. yüzyıldan kalma, 62 metrelik Dharara Kulesinin enkazında 200'den fazla kişinin olduğu tahmin ediliyor.

TÜRKİYE’DEN DA YARDIM EKİBİ YOLDA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi'nin (AFAD) koordinasyon ve yönetiminde 65 kişilik arama-kurtarma ekibi, Nepal'e yardım için yola çıktı. Arama Kurtarma Derneği (AKUT) de, 40 kişiden oluşan bir ekip hazırladı.

ULUSLARARASI YARDIMLAR

ABD, Çin, Pakistan, Hindistan, Türkiye, İran, Kanada ve İsrail Nepal'e yardım gönderen ilk ülkeler arasında yer alıyor. Kızılhaç, Oxfam, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü gibi yardım kuruluşları da depremden etkilenenlere yardımcı olmak için bölgeye uzman göndermeye başladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yazılı bir açıklamayla ülkesinin Nepal'de hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti. Katmandu Büyükelçisi aracılığıyla insani yardımlar için 1 milyon ABD Doları desteğin gönderileceğini söyleyen Kerry, arama kurtarma ekiplerinin de bölgeye hareket ettiğini belirtti.

Çin, arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olması için 62 kişilik bir ekip gönderdi. Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Christian Paradis, arama kurtarma çalışmalarına katılan yardım ajansları tarafından kullanılmak üzere 5 milyon dolar bağışladıklarını söyledi.

İsrail Ordusu Sözcüsü Peter Lerner da Twitter'dan yaptığı açıklamada "İsrail ordusu, insani yardım çalışmalarına yardımcı olmak üzere Nepal'e uzmanlardan oluşan bir ekip gönderecek" ifadesini kullandı

İran Dışişleri Bakanlığı, Nepal halkına başsağlığı dileklerini iletirken İran Kızılay'ının Başkanı Ali Asker Ahmedi, Tahran'ın Nepal'e insani yardım göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Nepal'da 1934'te meydana gelen 8,3'lük depremde 8 bin 500'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

(Reuters - Sputnik - AP - AFP - AA)