Nepal'de siyasi kriz

Nepal'de siyasi kriz
Nepal'de siyasi kriz
Başbakan Bhattarai, uzlaşı hükümeti isteyen Devlet Başkanı Yadav'a karşı çıktı

KATMANDU - Nepal'de Başbakan Baburam Bhattarai'nin, Devlet Başkanı Ram Baran Yadav'ın ülkede yeni bir uzlaşı hükümeti kurulması önerisine karşı çıktığı bildirildi.

Başbakan Bhattarai'nin danışmanı Devendra Poudel, kabinenin dün olağanüstü bir toplantı yaptığını belirtti.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada Devlet Başkanı Baran'ın yetkisini aştığı ifade edildi.

Nepal'de 239 yıllık monarşi, 2008 yılında kaldırılmış ancak iktidara gelen Maocuların liderliğindeki geçici hükümet , anayasayı tamamlayamamıştı.

Muhalefet partileri, Mayıs ayından bu yana iktidarda bulunan Baburam Bhattarai'nin istifa etmesini ve yeni kurulacak hükümetin seçimlere gitmesini istiyor.

GEÇİCİ HÜKÜMET SEÇİMLERİ MAYIS ORTASINDA YAPMAYI KARARLAŞTIRDI
20 Kasım'da kurucu meclis seçimlerini erteleme kararı alan geçici hükümet ise, seçimleri gelecek yıl Nisan ayı ortasıyla Mayıs ayı ortası arasında yapmayı kararlaştırmıştı. Önceki kurucu meclisin 2 yıllık görev süresi, anayasa taslağını bitirmekte başarısız olması sebebiyle Nepal Yüksek Mahkemesi tarafından dört kez uzatılmıştı. Kurucu meclisin, son kez 27 Mayıs 2012 tarihine kadar uzatılan sürede de çalışmalarını sonuçlandıramaması üzerine Yüksek İdare Mahkemesi, kurucu meclise çalışmalarını sonlandırabilmesi için bir kez daha ek süre tanımayı reddetmiş ve meclisi feshetmişti.

aa