Nepal'den mucize haberleri geliyor

Nepal'den mucize haberleri geliyor
Nepal'den mucize haberleri geliyor
Nepal'de 25 Nisan'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin ardından ülkeden mucize haberleri gelmeye devam ediyor. Depremden tam 7 gün sonra 101 yaşındaki Funchu Tamang enkazdan sağ olarak çıkarıldığı bildirilirken sekiz gün sonra da üç kişi en kaz altından sağ olarak kurtarıldı.

RADİKAL - 25 Nisan'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremle büyük zarar gören Nepal'den mucize haberleri geliyor. Depremden tam 7 gün sonra 101 yaşındaki Funchu Tamang enkazdan sağ olarak çıkarıldığı bildirildi. 

Yıkılan evinin enkazı altında kalan Funchu Tamang'ın Cumartesi günü kurtarıldı ve helikopterle hastaneye taşındı. Tamang'ın sadece ayak bileğinde ve ellerinde hafif yaralar olduğu belirtildi. 101 yaşındaki depremzedenin kurtarılması, Nepal'in son bir haftadır aldığı ender iyi haberlerden birisi oldu.

SEKİZ GÜN SONRA 

Öte yandan, Nepalli yetkililer, depremin sekiz gün ardından üç kişinin enkaz altından sağ olarak kurtarıldığını duyurdu. Polis Ram Bahadur, asker ve polislerin ortak yürüttüğü kurtarma çalışmaları sonucu iki kadın ve bir erkeğin enkaz altından sağ çıkarılarak hastaneye kaldırıldığını söyledi. İki kişinin Sindhupalchok bölgesine bağlı Kerebari köyündeki evlerinin enkazı altından, diğer kişinin ise kayan toprak tabakalarının altında kalan bir bölgede kurtarıldığı ifade edildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Laxmi Dhakal olayı doğruladı.

Nepal'de 4 gün sonra gelen mucize

Son olarak geçen hafta 18 yaşındaki bir genç kız enkaz altından sağ olarak çıkarılmıştı. Nepal hükümeti cumartesi günkü açıklamasında, artık enkaz altında kalanların hayatta kalma umudu kalmadığını açıklamıştı.

'Enkazdan sağ çıkarma umudu kalmadı'

ÖLÜ SAYISI 7 BİNİ AŞTI

Dokuz gün önce 7.8 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Nepal'de ölü sayısının 7 bini, yaralı sayısının ise 14 bini geçtiği ifade ediliyor. Toplam can kaybının ise çok daha yüksek olabileceği uyarıları yapılıyor. Maliye Bakanı Ram Sharan Mahat, arama-kurtarma ekiplerinin dağlık bölgelere ulaşmasıyla birlikte ölü sayısında hızlı bir artış gözlenebileceğini söyledi.

7.8'lik depremi Twitter'dan öğrendi

"Evlerin büyük kısmının yıkıldığını bildiğimiz, ancak bir türlü ulaşamadığımız çok sayıda köy ve kasaba bulunuyor" diyen Maliye Bakanı, artçı şokların da hala devam ettiğini belirtti. Deprem nedeniyle Nepal'in başkenti Katmandu'da da aralarında hastane, okul ve kamu binalarının da bulunduğu çok sayıda bina ya tamamen yıkılmış ya da kullanılamaz hale gelmiş durumda.

ABD UÇAKLARI NEPAL'E ULAŞTI

ABD hava kuvvetlerine ait bir adet C 17 tipi kargo uçağı ve dikine havalanma özelliğine sahip dört Osprey uçağı Katmandu'ya ulaştı. Uçakların özellikle hâlâ ulaşılamayan yerleşim yerlerine erişim sağlaması bekleniyor.

Nepal fotoğraflarını depremzedeler yararına satıyor

Nepal depremi Amasya'nın kuruluşunu hızlandırdı