Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak TEŞEKKÜR ETTİ

Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak TEŞEKKÜR ETTİ
Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak TEŞEKKÜR ETTİ
İSRAİL'E YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI GÖNDERMİŞTİK

İsrail'in Hayfa kenti çevresinde 24 saattir devam eden orman yangınının söndürülmesi için süren çalışmalara yurtdışından yardım gönderen ilk ülke Türkiye oldu.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakan Erdoğan 'ı telefonla arayarak teşekkür etti.

Netanyahu, "Şu anda herkes Türk uçaklarının yangını söndürmek için uçtuğunu görüyor, ben de görüyorum" ifadesini kullandı. Öte yandan yangına NATO'nun yapacağı yardımı Türkiye'nin organize edeceği açıklandı.

Bölgedeki yangınla mücadele çalışmalarının sivil savunma ayağının başında da Türk asıllı bir İsrailli bulunuyor.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Mavi Marmara krizinden sonra Netanyahu ile Erdoğan arasında gerçekleşen ilk temas olma özelliği taşıyan görüşmede, İsrail Başbakanı, “İki yangın söndürme uçağı gönderdiğiniz için sizlere minnettar olduğumu iletmek için aradım” ifadesini kullandıktan sonra, “Türk halkının ve sizin bu yardımınızın çok büyük ve anlamlı olduğunu belirtmeliyim. Şu anda herkes Türk uçaklarının yangını söndürmek için uçtuğunu görüyor, ben de görüyorum. Hem hükümetim, hem de halkımın minnettarlığını ifade etmek için sizi şahsen aramak istedim” dedi.

Başbakan Erdoğan ise, Netanyahu’ya geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra, “41 vatandaşınızın hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendim. Bu afet karşısında insani ve İslami bir görev olarak yardım etmemiz gerekiyordu. Olayı öğrendiğim andan itibaren gerekli talimatları verdim. Millet olarak size başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılar konusunda da her türlü yardımı yapmaya hazırız. Yangın sönene kadar uçaklarımız ülkenizde kalacaktır” diye konuştu.

"İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİNE KAPI AÇACAK"

Ynetnews.com'un haberine göre, Netanyahu Erdoğan ile yaptığı görüşmede ayrıca, "Eminim ki bu olay iki ülkenin ilişkilerini geliştirmesine bir kapı açacak" ifadesini kullandı.

İsrail'in Hayfa kentinde 24 saattir devam eden orman yangınının söndürülmesi için süren çalışmalara yurtdışından yardım gönderen ilk ülke Türkiye oldu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak teşekkür etti.

Şu ana kadar 42 kişinin canını alan dev yangından haberdar edilen Başbakan Erdoğan, "Hemen yardım edilsin" dedi. Bunun üzerine yola çıkan iki yangın söndürme uçağı İsrail'e ulaştı. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a teşekkür açıklaması yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Erdoğan'ı arayarak bir yine teşekkür etti.

İsrail'de 24 saattir Hayfa kenti çevresinde devam eden yangını söndürme çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'nin gönderdiği iki yangın söndürme uçağı İsrail'e ulaştı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, 10 personel ve gerekli söndürme malzemelerini taşıyan 2 uçak, saat 10.30'da Hayfa'daki Ramat David askeri hava üssüne indi. Uçaklar, İsrail makamlarıyla koordineli biçimde söndürme çalışmalarına başladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, verdiği destekten dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a teşekkür etti. İsrail'e yardım gönderen diğer liderlere de teşekkürlerini dile getiren Netanyahu, "umarım insanların yaralarını sarabilir ve bölgeyi selamete ulaştırabiliriz" diye konuştu.

İsrail’in 62 yıllık tarihinin en büyük yangını olarak tanımlanan olayda 42 kişi hayatını kaybetti. Hayfa’nın hemen yakınındaki Karmel dağlarında başlayan yangın hala devam ediyor.

İsrail'e yardım gönderen diğer ülkeler ise beş uçakla Yunanistan, bir uçak ve helikopterle Kıbrıs Rum kesimi, 100 itfaiyeci taşıyan bir uçakla Bulgaristan ve bir helikopterle İngitere oldu. (aa)