Netanyahu: Hamaney'in konuşması anlaşmanın akılsızca olduğunu gösterdi

Netanyahu: Hamaney'in konuşması anlaşmanın akılsızca olduğunu gösterdi
Netanyahu: Hamaney'in konuşması anlaşmanın akılsızca olduğunu gösterdi
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayı eleştirmeyi sürdürüyor. Netanyahu, bu kez de İran'ın dini lideri Hamaney'in konuşmasını eleştirerek, 'İran liderinin konuşması anlaşmanın akılsızca olduğunu gösterdi' ifadesini kullandı.

RADİKAL - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran 'ın dini lideri Ayetullah Ali Hameney’in  P5+1 ülkeleri ve İran'la geçen hafta imzalanan nükleer anlaşmanın ardından yaptığı konuşmanın, anlaşmanın “akılsızca” olduğunu gösterdiğini söyledi. Netanyahu, Hameney'in konuşmasını “agresif ve ayrılıkçı” olarak nitelendirerek; konuşmanın, "nükleer anlaşmanın İslam Cumhuriyeti’nin saldırganlığını yumuşatacağı beklentisinin yanlış olduğunu gösterdiğini" ifade etti.

Cumartesi günü Hamaney nükleer anlaşmanın İran’ın " ABD ’ye karşı olan tutumunu değiştirmeyeceğini, Hizbullah ve Filistinli askeri grupları desteklemeye devam edeceklerini" söylemişti.

Hamaney: ABD politikamızda değişiklik olmayacak

Binyamin Netanyahu ise İran’ın “gerçekleri saklamaya” dahi uğraşmadığını, bunun da İran’ın Ortadoğu ’daki, ABD ve İsrail karşıtı grupların üzerindeki psikolojik baskısını arttırmasına yaracağını savundu. Bu grupların "işlerinin kolaylaşacağını" belirten Netanyahu, nükleer anlaşmaya dair ilk günden bu yana sert eleştiriler getiriyor. (DHA)

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Erdoğan'ı aradı: Türkiye'ye teşekkür ederiz

Hamaney'den Ruhani'ye anlaşma uyarısı: Bazı liderler güvenilmez

Independent: Şii milisler nükleer anlaşma sonrası IŞİD'le mücadelede daha umutlu