Netanyahu: Hitler Yahudileri yok etmek istemedi

Netanyahu: Hitler Yahudileri yok etmek istemedi
Netanyahu: Hitler Yahudileri yok etmek istemedi
İsrail Başbakanı Netanyahu, Hitler'in Yahudileri yok etmek değil, sürgün etmek istediğini, Yahudileri katletmesi için Hitler'i 'zamanın Filistinli Müftüsü Hüseyni'nin ikna ettiğini' söyleyerek şaşkınlık yarattı. Açıklamasının ardından Netanyahu'ya tepki yağdı.

RADİKAL - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yahudileri katletmesi için Hitler'i "zamanın Filistinli Müftüsü Hacı Emin Hüseyni'nin ikna ettiğini" ileri sürdü.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, dün Kudüs'te düzenlenen "37. Dünya Siyonist Kongresi'nde" konuşan Netanyahu,  "Hitler Yahudileri yok etmek değil sürgün etmek istemişti. Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni Berlin'e giderek ona, 'Yahudileri sürgün edersen hepsi buraya (Filistin'e) gelir' dedi. Hitler, 'Peki ne yapayım onlara?' diye sordu. Hüseyni 'Onları yak' dedi" iddiasında bulundu. 

Hamas lideri gözaltına alındı

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Netanyahu'nun, Yahudi soykırımı için Hitler yerine Filistinlileri suçlayan açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekerken, İsrail medyasında da Netanyahu'nun bu iddiasının "Yahudi soykırımını inceleyen en önemli tarihçiler tarafından bile reddedildiği" yönünde haberler yer aldı. 

Almanya 'da Hitler yönetimi, 1939-1945 döneminde Yahudiler başta olmak üzere Romanlar, Nazi aleyhtarı Almanlar, engelliler, savaş tutsakları, Lehler ve diğer Slavların da aralarında olduğu milyonlarca kişiyi sistematik olarak katletmişti. II. Dünya Savaşı sırasında soykırıma kurban giden toplam Yahudi sayısının 6 milyon olduğu belirtiliyor. İsrail'de Holokost'un (Yahudi soykırımı) kurbanları için her yıl 27 Nisan'da anma törenleri yapılıyor. (AA)

'İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor'

İsrail'de Eritreli göçmeni saldırgan zannedip öldürdüler

Kudüs'te Filistinlilerin mahallelerine giriş yasağı